Biyoloji

2 Milyar Yıldır Değişmeyen Bakteri, Bir Evrim Bulmacası

“Batı Avustralya’nın kıyısından uzakta, derin denizlerde kayaların arasına sıkışmış, 2 milyar yıldan fazladır evrimleşmemiş bir canlı gizleniyor” diyor bilim insanları.

 

Araştırmacılar bu derin denizden 1.8 milyar yaşında fosilleşmiş bir sülfür bakterisi buldular ve bu mikroskobik canlı fosilini aynı bölgede yaşamış 2.3 milyar yaşında bir bakteriyle karşılaştırdılar. İki fosil de Şili kıyılarında yaşayan modern sülfür bakterisine ayırt edilemeyecek şekilde benziyorlar.

 

Bu bulgular Darwin’in evrim teorisiyle çelişiyor mu?

 

“Bu yaşam formunun 2 milyar yıldan fazladır -neredeyse dünyanın yaşının yarısı- evrimleşmediğini görmek hayranlık verici” diyor bir paleobiyolog ve çalışmanın lideri olan William Schopf. “Evrimin bir gerçek olduğunu göz önüne alındığında, bu evrilmeme durumunun da açıklanması gerekir.”

 

Darwin’in doğal seçilim yoluyla evrim teorisi, her türün aktarılabilir genetik değişimleri sayesinde canlı türünün sonraki nesillerinde doğacak bir bireyin, bulunduğu çevrede daha iyi ihtimalle hayatta kalma ve üreme şansına sahip olduğunu belirtiyor.

 

Peki Darwin’in teorisi bu değişim göstermeyen bakteri için ne diyebilir?

 

Cevap bakterinin değişim göstermeyen çevresine bakınca görülebiliyor.

“Bu derin deniz bakterisinin değişmediği doğru, ancak çevresi de herhangi bir değişim göstermemiş” diyor Schopf. “Darwin’in teorisi çevreleri değişmediği sürece değişeceğini söylemiyor, yani bakterilerin evrilmeme durumu teori ile tutarlılık gösteriyor”

Evrim Geçirmemiş Bakteri

Fosilleri karşılaştırmak için Schopf ve çalışma arkadaşları Raman Spektroskopisi olarak bilinen bir metod kullanarak kayaların bileşimlerini ve kimyalarını inceledi. Daha sonra fosillerin 3 boyutlu görüntülerini yaratarak bu görüntüleri modern bakteri ile kıyasladı.

 

Araştırma ekibi bu çok eski mikropların bugünkü torunlarıyla bire bir aynı göründüğünü buldu.

 

Araştırmacılar diyor ki, Fosiller “Büyük Oksidasyon” (the Great Oxidation) denilen bir periyoda denk geliyor. Bu zaman diliminde oksijen seviyeleri artış göstermişti (2.2 ila 2.4 milyon yıl önce). Bu zamanda sülfat ve nitrat seviyelerinde de büyük bir artış vardı ve bu da sülfür bakterilerinin hayatta kalması ve üremesi için gerekli besini onlara sunmuştu. Derin denizlerde bu çevresel faktörler o zamandan beri değişmedi, yani organizmanın uyum göstermesi de gerekli değildi.

 

Araştırmanın bulguları ve makalesi için tıklayınız.

Kaynak: www.livescience.com

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Biyoloji yüksek lisans öğrencisi. Ekoloji alanında çalışıyor. Bir gün kendini "biyolog" olarak nitelendirebilirse o gün bir bilim insanı olabileceğine inanıyor. O güne dek merakın peşinden sürüklenmeye devam edecek.