Venüs de Yaşayabilir Miydik?

Venüs de Yaşayabilir Miydik?

16 Eylül 2015 0 Yazar: Mehmet

 

Earth-and-Venus

Venüs boyut, kütle, yoğunluk, ağırlık ve bileşim bakımından Dünya’ya en çok benzeyen gezegen.

 

Gök komşularımız Venüs ve Mars’a göre dünya oldukça yaşanabilir bir yerdir. Peki biz nasıl bu kadar şanslıyız ? Yeni bir çalışma, Dünya’da yaşamın oluşabilmesi için etkin, imkansız evrimsel bir yol sunuyor.

Nature Geoscience dergisinde yayınlanan bir araştırmada, radyoaktif ısı üreten Uranyum ve Potasyum gibi unsurlar açısından zengin olan Dünya’nın ilk kabuğunun, uzayda başıboş gezen asteroitlerin Dünya’ya düşmesi sonucu oluştuğunu gösteriyor. Bu olgu, “Erozyon Darbesi”  olarak bilinir. Dünya’nın bileşimi konusunda bir dönüm noktası olmuştur. Britanya Kolombiyası  Üniversitesi  ve Kalifornia Üniversitesi’ndeki araştırmacıları birlikte çalışıyor. Santa Barbara bu iki elementin (Urantum- Potasyum) Dünya’nın tektonik hareketini, manyetik alanını ve iklimini belirlediğini söylüyor.

“Yeryüzünü yönetmenin toplu bileşim ve erken oluşumlarının açıklanması olaylarında daha sonraki tektonik, manyetik ve iklim hikâyelerinin olduğu kısımda yaşayacağımız gezegeni yaratmak için hep birlikte çalışmak zorunda olduğumuzu UBC’deki Okyanus & Atmosferik Bilimler, Kara Departmanı’ndaki profesör Mark Jellinok söylemiştir.

Dünya’da hareket eden tektonik levhalar yeryüzünde değişimlere neden olur. Alttaki manto soğur ve gezegenin güçlü manyetik alanı volkanik hareketi uyarır. Patlayan volkanlar gezegenin derininden gelen sera gazlarını serbest bırakır. Bu olay Dünya’yı yaşanabilir bir yer kılarak diğer gezegenlerden ayırır.

innerplanets

Venüs, Dünya ve Mars gezegenlerinin katmanlarının karşılaştırılması

 

Venüs boyut, kütle, yoğunluk, ağırlık ve bileşim bakımından Dünya’ya en çok benzeyen gezegen. Jeolojik zaman içerisinde Dünya istikrarlı ve yaşanabilir bir iklime sahip olsa da, aksine Venüs’te kalın karbondioksitli atmosferi ve 470 derecelik yüzey sıcaklığıyla tam bir iklim felaketidir. Mark Jellinok, Matt Jackson  ve Kalifornia Üniversitesi’nden bir doçent, iki gezegenin neden farklı olarak evrimleştiğini açıklamaya çalışıyor.

“Günümüzde Dünya kolayca Venüs gibi olabilirdi, ancak önemli bir farkla erozyon etkisi farklı olacaktır.” Dedi Jellinok.

“Biz zamanda ilerlerken bu erozyon etkisiyle oynadık, ve biz bir gezegenin bileşimini düzenleyen koşulların etkisinin evrim için derin sonuçlar doğurabileceğini göstermeyi başardık. Dünya ne olursa olsun çok özel bir yer.”