Hubble Uzay Teleskobu’nun Yakaladığı Bu Görüntüde Tam 15.000 Gökada Parlıyor

Hubble Uzay Teleskobu’nun Yakaladığı Bu Görüntüde Tam 15.000 Gökada Parlıyor

18 Ağustos 2018 0 Yazar: elifguzelbey

Hubble Uzay Teleskobu neredeyse 30 yıldır çalışıyor olmasına rağmen hala yeni teknikler öğrenmeye devam ediyor – mesela inanılmaz bir şekilde 15.000 gökadayı bir fotoğrafın içine sığdırmak gibi.

Bu, Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni bir çift fotoğraf çekerek ulaştığı ve Hubble ekibinin 16 Ağustos’da yayımladığı başarıdır.

Bu teleskobun bu kadar gökadayı aynı anda yakalayabilmesi ultraviyole ışığa ve dünya üzerindeki diğer teleskoplarla takım olarak çalışan uzaydaki teleskoba dayanıyor. Bu bilgiye göre, Hubble Uzay Teleskobu arkasındaki bu ekiple birlikte etrafımızdaki evrenin mümkün olan en ayrıntılı fotoğrafını oluşturabilir.

Hubble Uzay Teleskobu’nun yeni görüntüleri, teleskobun ultraviyole görüntüleme kapasitesine odaklanan ‘’Hubble Deep UV Legacy Survey’’ adlı bir kampanyanın bir parçası. Bu dalga boyu aralığı, ışık spektrumundan veri toplamak için çok önemli bir parçadır çünkü Dünya atmosferinden geçebilmek için mücadele eder – bu yüzden Hubble gibi uzay tabanlı bir teleskop bize yeni bir gökada görüntüsü verebilir.

Bu görüntüler söz konusu olduğunda, ultraviyole ışık, bilim insanlarının zamanda geriye doğru gitmelerine yardımcı olur. Bu morötesi veriyi diğer dalga boylarıyla birleştirdiğimizde bilim insanları, araştırmacıların üzerinde çalışabileceği 11 milyar yıl boyunca geliştikçe 12.000 farklı yıldız görünümlü gökadanın kapsamlı bir görüntüsünü yaratabilirler.

Bu, bilim insanlarını evrenin en yüksek yıldız oluşumu dönemine geri götürür ve onlara oldukça zayıf olan ve parlak olan her iki gökada hakkında bilgi verir.

Temmuz ayında yayımlanan Astrofizik Dergi Takviyesi Serisi’ndeki (Astrophysical Journal Supplement Series) bilimsel makaleye göre, zamanla bu gibi görseller bilim insanlarının, gökadaların nasıl yaşlandığını daha iyi anlamalarına yardımcı olacak.

Kaynak: https://www.space.com/41527-hubble-space-telescope-15000-galaxies-photo.html?utm_source=notification