Köpeğinizle Beraber Uyumalı Mısınız?

Köpeğinizle Beraber Uyumalı Mısınız?

Özet:

Bir yatağı, hatta bir odayı bir partner ya da çocukla paylaşmanın sonuçları da dahil olmak üzere kötü uykunun sağlık ve ekonomiye olan etkileri dikkat çekerken, yatağı bir hayvanla paylaşmanın sonuçları nispeten önemsenmiyordu. Ancak yeni bir araştırma bu boşluğu doldurmaya başladı.

Yazının Tamamı:

Bir yatağı, hatta bir odayı bir partner ya da çocukla paylaşmanın sonuçları da dahil olmak üzere kötü uykunun sağlık ve ekonomiye olan etkileri dikkat çekmeye başlıyor. Yatağı bir hayvanla paylaşmanın sonuçları nispeten önemsenmiyordu ama yeni bir araştırma bu boşluğu doldurmaya başladı.

Central Queensland Üniversitesi’nden Dr. Bradley Smith bir hafta boyunca uyku ve uyanıklık hallerini kaydetmek için beş köpeği ve sahiplerini monitörlerle izledi. İnsanlar genelde yan etkilerin köpekleriyle birlikte yatmaktan kaynaklandığını reddetmesine rağmen, Smith köpeklerin insanları uyandırdığını belirterek, bir köpeğin uyanıklık halleri sırasında uyurkenki durumuna göre, insanların uykusunun daha çok bölündüğü sonucuna ulaştı. Çalışmadaki hayvan sahiplerinin hepsi kadındı. Köpeklerin uyku döngüsü insanlardan farklı olduğu ve gecenin ortalama %20sini uyuyarak geçirdikleri için hem köpeklerini dışarı çıkarmak için, hem de köpeklerinin hareketliliğinden dolayı uyanmak durumunda kaldılar. Buna rağmen Smith insanların hayvanlarını gece yakınlarında tutma isteklerini sarsmak istemiyor.

Smith IFLScience’a verdiği röportajda “İnsanlar hayvanlarıyla yatarken zarardan çok yarar görüyorlar, bu yüzden rahatsız edilmeyi göz ardı ediyorlar” dedi. Katılımcılar köpeklerin yakınlığı ve sıcaklığından hoşlanmanın yanı sıra korunma ve güvenlik hislerini tarif ettiler.
İnsanlar köpeklerinin kendileri üzerindeki etkisinin çok farkında değiller. Çoğu katılımcı, muhtemelen Smith’in monitörleri onların uyandırıldıktan hemen sonra genelde uykuya daldıklarından ortaya çıkardığından dolayı, uyku kalitelerini iyi olarak nitelendirdiler. Etkiler o kadar hafifti ki, uyku kalitesi sorulduğunda insanlar çoğu zaman köpeği dışarı çıkarmak için uyanmaya değinmediler bile. Üstelik, Smith bu konuda çoğu köpek sahibinin çok da seçeneği olmadığını belirtti. Hiçbir çalışma bu ikisini karşılaştırmamasına rağmen “bazen köpeğin tüm gece kapıyı tırmalamasındansa, köpeğin yatakta olması daha iyidir “dedi. Smith, köpeklerin insanlarla yatakta olmasına alışmasının bırakılmayacak bir alışkanlık olduğunu ekledi. Smith “Bir kere köpeğinle birlikte yatarsan bırakması çok zordur” dedi.

Küçük ve muhtemelen temsil etmeyen bir örneğe bakılırsa, Smith köpekleriyle beraber uyuyan insanlarla ilgili genelleme yapamayacağını belirtti. Bulgular araştırmanın “keşfedici bir çalışma” olarak tanımlandığı Anthrozoos’ da anlatılmıştır. Ancak Smith, bir evcil hayvanla yatan insanların yaklaşık olarak dörtte biri ile ve uyku kalitesindeki küçük bir gelişimle bile sağlanan faydalarla yardımcı olacak ipuçları bulma umuduyla araştırmayı genişletiyor. Smith, daha geniş örneklem boyutlarını incelemenin yanı sıra, yeni partnerlerin zaten bir köpeğin bulunduğu yatağa yeni partnerlerin nasıl en iyi şekilde bütünleşebileceklerini bilmek istiyor. Kendisi ayrıca daha önce çalışılmamış bir başlık olan ve kendisinin “başka bir keşfedilmemiş alan” olarak nitelendirdiği kedilerle beraber uyumayı da araştırmak istiyor.

Kaynak Metin: https://www.iflscience.com/plants-and-animals/should-you-let-sleeping-dogs-lie-in-your-bed/

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen ve Seslendiren: Umay Rana Usta

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2 kullanıcı tepki verdi
Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/%C5%9Fule-sel%C3%A7uk-4834a6151/ Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
AYNUR
2 hafta önce

BEN ZATEN 3 CANIM VARDI ONUNLARLA YATIYORUM ONLAR OLNADSA OLNAZIM

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.