Anasayfa / Fizik / Yonga Üreticileri Transistörlerdeki Küçülmenin Durmak Üzere Olduğunu Kabul Ediyor
Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/chipset

Yonga Üreticileri Transistörlerdeki Küçülmenin Durmak Üzere Olduğunu Kabul Ediyor

Önümüzdeki beş yıl içinde, transistörleri küçültmek daha pahalıya mal olacak. Fakat yonga üreticileri alana farklı şekillerde yenilik getirecekler.

Moore Yasası bir süredir yavaşlıyor. Ancak onu kullanan ABD endüstrisi sonunda bu yasanın ölmek üzere olduğunu kabul etti.

Intel, AMD ve Global Foundries’in içinde bulunduğu Yarı İletken Sanayisi Birliği, 2015 Yarı İletkenler için Uluslararası Teknoloji Yol Haritası’nı yayınladı. Buna göre on yıllardır küçültülmeden sonra, transistörlerin boyutta küçülmesi 2021 yılına kadar duracak gibi görünüyor. Rapora göre bu tarihten sonra, silikon transistörlerinin boyutunu daha da azaltmak ekonomik olarak verimli olmayacak.

Bu tahmin Moore Yasası’nın (bütünleşik bir devredeki transistörlerin sayısının yaklaşık olarak iki yılda bir ikiye katlanan bir durum) sadece yavaşlamadığının bir göstergesidir. Aslında durma noktasına geliyor.

Bu yılın başlarında, Intel, söz konusu durumun yonga gelişim hızını yavaşlattığını ve 2016’dan 2017’ye kadar en küçük transistör teknolojisinin (≈10 nanometre) piyasaya sürülmesine engel olduğunu duyurdu. Aslında Intel, geleneksel silikon transistörlerin sadece beş yıl daha küçülmeye devam edebileceği konusunda uyardı.

Ancak yonga sanayisinin bu akımı kabul etmesi yonga teknolojisinin ölümünün habercisi değil. Neyse ki bilgisayarları daha verimli hale getirmenin başka yolları da var.

Yongaların daha hızlı olmasını sağlamak yerine grafik işleme veya yapay zeka gibi belirli işlerle başa çıkmaları için üretilmesini bekleyebiliriz. Yongaların geometrisi de, transistör yoğunluğunu arttırmak için birbiri üzerine yığılmış, birden fazla devre katmanı kullanan sistemler geliştiren üreticiler ile büyük olasılıkla değişecektir. Ayrıca, hız üzerinde enerji verimliliğini arttırmaya yönelik daha fazla çaba gösterilmesini bekleyebiliriz.

Moore Yasası ölüyor olabilir. Ama yenilik (inovasyon) kesinlikle ölmeyecek.


Haberin Aslı: https://www.technologyreview.com/s/601962/chip-makers-admit-transistors-are-about-to-stop-shrinking/

Kaynak: https://wmaraci.com/nedir/chipset

Çeviren: Ümit Sözbilir

Düzenleyen: Şule Selçuk

Yazar: Ümit Sözbilir

Sorgulamayı seven bir bilim aşığı, yüksek enerji fizikçisi, astronomi sevdalısı, çevre fizikçisi, piyanist, kitap kurdu, bilmeden konuşmayan. https://cern.ch/usozbili

Ayrıca Kontrol Ediniz

Sağlıklı Sosyal Medya Kullanma Kılavuzu

Sosyal medya sayesinde birbirimize her zamankinden daha bağlı olduğumuz bir çağda yaşıyoruz. Fakat, sosyal medya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.