Gizemli Elektronik Sigara Hastalığı ile İlgili Ne Biliyoruz?

Şule Selçuk
Gizemli Elektronik Sigara Hastalığı ile İlgili Ne Biliyoruz?

10 milyondan fazla Amerikalı elektronik sigara içiyor. E-sigara, aynı zamanda Amerikalı gençler arasındaki en popüler tütün ürünü. Bazıları parlak renkler ile çikolata, krem brule ve nane gibi güzel tatlarla pazarlanıyor veya normal sigaradan daha sağlıklı bir alternatif olarak tanıtılıyor.

Ancak geçen hafta halk sağlığı yetkilileri, Illinois’deki bir hastanın elektronik sigara içmek ile bağlantılı olarak gizemli bir akciğer hastalığından dolayı öldüğünü bildirdi. ABD genelinde 29 eyalette 30 Ağustos itibariyle bu bilinmeyen hastalık ile ilgili 193 vaka bildirildi. 

Hastaların çoğu gençler veya genç yetişkinlerden oluşuyor ve hastalık nefes almada zorluk, göğüs ağrısı, kusma, ishal ve yorgunluk gibi belirtilere sahip. Daha ciddi vakalara sahip olan hastalar oksijen tankları ve suni solunum cihazı kullanmak zorundalar ve bazıları kalıcı akciğer hasarına sahip olabilirler. 

Pensilvanya Üniversitesi’nden tıp profesörü ve Kapsamlı Sigarayı Bırakma Tedavisi’nin (Comprehensive Smoking Treatment Program) yöneticisi Dr. Frank Leone haftanın başlarında bir telefon görüşmesinde Science Friday sitesine “Akut akciğer hasarı; toksik kimyasal soluma veya bir enfeksiyon gibi her türlü şeye tepki olarak oluşur. Bu orada gördüğümüz şeye benziyor. Akciğerin koruyucu karşı koyma sistemi açılır ve kapanmaz” dedi.  

Hastalık Kontrol Merkezleri (CDC) hala nedenini araştırıyor. Ancak hastalık, artan bir sigara içme eğiliminin sağlığa etkileri ve nasıl düzenlenmesi gerektiği hakkında kafalarda soru işaretleri yaratıyor. 

Kaiser Health News’in kıdemli muhabirlerinden Anna Maria Barry-Jester, SciFri sitesine elektronik sigaraların mevcut durumu ile ilgili  “Bu bir nevi Vahşi Batı.” dedi. Ira; Anna Maria Barry-Jester ve Dr. Frank Leone ile hastalık ve elektronik sigara içmenin sağlık üzerindeki etkileri hakkında konuştu. 

Kaynak ve İleri Okuma: https://www.sciencefriday.com/segments/vaping-illness-death/

Not: İngilizce biliyorsanız kaynak bağlantısına tıkladığınızda bu konunun ayrıntıları ile ilgili yaklaşık 18 dakikalık bir podcast dinleyebilirsiniz.

Çeviren: Şule Selçuk

Düzenleyen: Sefa Alaz Güney

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/%C5%9Fule-sel%C3%A7uk-4834a6151/ Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Evrim Düşüncesinin Tarihi
  • 3 KASIM 2019
  • 123 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.