Psikoloji

4 Ortak Rüya ve ”Anlamları”

Rüyalarınız Aslında Ne Anlama Geliyor?
2006’da Newsweek tarafından yürütülen bir ankete göre, Amerikalıların yüzde 43’ü rüyaların bilinçdışı arzu ve isteklerini ortaya koyduğuna inanıyor. Ünlü psikanalist Sigmund Freud’un bilinçdışı ”Kraliyet Yolu” olarak nitelendirdiği rüyalar ve hayaller bariz içeriği inceleyerek, sinir bozukluğuna yol açan gizli ve bilinçdışı arzularımıza ”ışık” getirebileceğimizi anlatmıştı.
Rüya sembollerini analiz etme ve anlamı insanlara yüklerken eğlence ve popüler kültür içinde kendiliğini yansıtma popüler bir kaynak haline gelmiştir. Rüyaların gerçekten gizli anlamları var mı? Rüyalarınızı yorumlayarak bilinçsiz istek ve arzularını öğrenebilir misiniz? En modern rüya teorilerine sorarsanız cevap hayır olacaktır.
Hadi en popüler rüya yorumu kitaplarından bazılarının o rüyalar hakkında ne söyleyeceklerini ve en sık görülen rüyalara yakından bir göz atalım.

Düşme Rüyaları (Düşme Hissi)

 Yüksekten düşme ile ilgili rüyalar çok yaygındır. Bu ,eğer rüyada yere düşersen, gerçek hayatta da ölürsün gibi popüler bir efsane olsa da, bu doğru değildir. Tam olarak düşme hakkında rüyalar gerçekten ne anlama geliyor? Birçok popüler rüya yorumlarına göre, düşeme ile ilgili rüyalar hayatınızda bir şeylerin iyi gitmediğine göstergedir. yaptığınız bir seçimi yeniden düşünmeniz ya da hayatınızın bazı alanlarında yeni bir yönü dikkate almanız gerekebilir. Ayrıca bu rüya, depresif hallerde de görülebilir.

Kovalanma Rüyaları (Kovalanma Durumu)

Bilinen veya bilinmeyen bir saldırgan tarafından takip edildiğiniz bu rüyalar korkutucu olabilir. Ama bu rüyalar ”yaşanırken” zihin’in içinde neler olup bittiğini hakkında bir fikriniz var mı? Rüya yorumcuları sık sık bu tür rüyaların günlük hayatta bir şey önlemek için çalıştığınız anlamına geldiğini söylüyorlar.

Rüya Sözlük Yazarı olan Tony Crisp,  rüyada kovalanma kendi korkularınızdan ve arzularınızdan kaçmak için bir  gösterge olabileceğini söylüyor. Böyle bir rüyanın ne anlama geldiğini anlamanın anahtarı, kısmen de olsa takipçisinin kimliğine bağlıdır. Bir hayvan tarafından kovalanan bir kişi kendini öfke, tutku, ve diğer duygulardan saklıyor olduğunu gösteriyor olabilir. Eğer takipçisi gizemli, bilinmeyen bir rakam ise, çocukluğunda yaşadığı bir olay veya travma geçmişini temsil ediyor olabilir. Eğer karşı cinsten biri tarafından takip ediliyor ise, Net sevgiden korkmak ya da geçmişte bir ilişki peşinde olduğunu gösteriyor olabilir.

 Dişlerden birini (ya da Çoğunu) Kaybetme

Penny Peirce, (Rüya Sözlük yazarı), kaybedilen dişlerin bulunduğu rüyaların birden fazla anlamı olabileceğini söylemektedir. Çekicilik ya da kişinin görünümü hakkında endişeli olduğu anlamına gelebilir. Ayrıca iletişim kurma yeteneği hakkında endişeli olduğunu gösterebilir ya da utanç verici bir şey söylemiş olabilir diye endişelenmiş olabilir.

  Ölmek (Ölüm Rüyaları)

Ölüm rüyaları sık karşılaşılan bir diğer rüyadır, özellikle rahatsız edici olabilir. Hayalperestler bazen sevdiğiniz birini ya da kendilerinin öleceğini hayal etmeleri bile hayaldir. Popüler rüya yorumları bazen böyle rüyaların değişiklik hakkında endişe ya da bilinmeyen bir korkuyu yansıttığını söylerler.
Bütün bunlar tabii ki de bir varsayımdır. Psikoloji alanında ki çalışmalar bu konu üzerinde hala araştırmalar yapmakta ve bu varsayımların kesinlikle hurafelerden olmayacağı yönündedir. Beyin, insan bedeninde ki en karmaşık yapıdır; onu anlamaya çalışmak ta bu işin bir zorluğudur… 
Bu konuya nedir ve ne değildir başlığında gelecek yazılarımızda değineceğiz….. 

 

 Kaynak:

www.psychologytoday.com

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.