Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Biyoloji Tıp

AIDS’e Kesin Çözüm Bulundu

Haber Özeti : AIDS‘e sebep olan HIV virüsü insan vücuduna girdiğinde ölümcül genlerini DNA’ya enjekte ediyor ve böylece AIDS hastalarını bir ömür boyu tedavi görmeye zorluyor. Ancak Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi, Philadelphia araştırmacıları öldürücü virüs genlerini DNA’dan silmenin bir yolunu buldu. Bunun için DNA’dan gen silmekte uzmanlaşan Cas9 enzimini kullanıyorlar.

Bilim adamları AIDS ’e yol açan HIV virüsünü DNA’dan “Cas9” denilen özel bir enzimle sildi.

Yapılan araştırmalar sonucunda HIV virüsünün etkisinden kurtulan hücreler daha fazla AIDS virüsü üretmek yerine kendini sağlıklı bir şekilde kopyalamaya başladı. Daily Mail‘in yapmış olduğu habere göre Dr. Khalili gen tedavisinin AIDS’e kesin çare olacağını belirtmekle birlikte henüz insanlar üzerinde klinik deneylere başlamadıklarını söyledi.

Nihayet AIDS’e çare

AIDS‘e sebep olan HIV virüsü insan vücuduna girdiğinde ölümcül genlerini DNA’ya enjekte ediyor ve böylece AIDS hastalarını bir ömür boyu tedavi görmeye zorluyor. Ancak Temple Üniversitesi Tıp Fakültesi, Philadelphia araştırmacıları öldürücü virüs genlerini DNA’dan silmenin bir yolunu buldu. Bunun için DNA’dan gen silmekte uzmanlaşan Cas9 enzimini kullanıyorlar.

Temple Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Profesör Kamel Khalili gen tedavisi ile AIDS’i iyileştirmek için önemli bir adım attıklarını söyledi ve ekledi: “AIDS’e karşı kesin tedavi geliştirmek bize heyecan veriyor ama klinik testlere başlamaya henüz hazır değiliz. Sadece laboratuarda doğru yolda olduğumuzu gösteren testler yaptık.”

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Prof. Dr. Elif Doyuk Kartal ise, Türkiye’de 2013 Kasım ayı itibariyle 7 bin 500 kişinin AIDS hastası olduğunu söylemişti. Özellikle son yıllarda geliştirilen yeni teknolojiler ve tedaviler sayesinde HIV virüsünün sebep olduğu AIDS ‘ten dolayı ölümlerin sayısı oldukça azalmış durumda. Ancak hastalığın tedavisinin pahalı olması ve hasta olanın ömrünün sonuna kadar bu tedaviyi karşılamak durumunda kalması hala büyük bir problem. Daha çok cinsel yolla bulaşan hastalık halen en çok Afrika ülkelerinde görülüyor. Avrupa ve Amerika’da ise alınan önlemlerle 1980‘lerdeki büyük yayılmanın önüne geçildi ve AIDS hastası sayılarında ciddi bir azalma gözlendi. Temple Üniversitesi ile Amerika’da geliştirilen yeni gen tedavisi klinik deneylerden başarıyla geçerse AIDS hastalarına kesin çare olacak.

 

 

 

Haber Kaynağı : http://www.silikonvadisi.tv/

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.