Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Bilim İnsanları Matematik Mühendislik Teknoloji

Alan Turing

Alan Turing Kimdir?

Alan Mathison Turing, 23 Haziran 1912’de Londra’da dünyaya gelmiş, Britanya Hindistan koloni idaresinde Hindistan devlet memuru olarak çalışan bir babanın ikinci oğludur. 6 Yaşındayken gündüz okuluna gitmeye başlayan Turing, kısa sürede okulun başöğretmeni tarafından üstün zekâsıyla keşfedilir. 14 Yaşındayken ünlü ve çok pahalı olan bir özel okulakayıt olur ancak okulun ilk günü ülkede genel grevin başlaması sebebiyle trenlerinişlemediği bölgede 60 milden fazla süren yolu bisikletle gider ve okulunda derslere girmeye başlar.

Alan Turing henüz çok genç olmasına rağmen, hatta derslerinde henüz öğrenmemesine rağmen, matematiksel problemlerle ilgilenmiş, özellikle türev ve integral üzerine problemlere yönelmiştir. Hatta 16 yaşındayken karşılaştığı Albert Einstein’ın çalışmalarını üzerine yoğunlaşmış ve Einstein’ın  Newton hareket teorilerini ve kanunlarını eleştirmelerini kendi çalışmalarıyla yeniden çıkarmıştır.

Turing’in matematik alanına daha çok ilgi duyması üniversitede Cambridge Kings Kolej’egitmesine sebep oldu. Üstün bir dereceyle diploma alan Turing, merkezi limit teoremi tezi ile kolejde akademik üye seçilmiştir. İleriki yıllarda Princeton Üniversitesi’nde de çalışan ve buradan Felsefe Doktoru unvanını alan Turing, daha sonra Cambridge’ye dönerek matematik ve kriptoloji alanında çalışmalarına devam eder.
►İlginizi Çekebilir: Dennis Ritchie | C Dili Yaratıcısı

Kriptoloji alanında devletin çok gizli birimlerinde ve görevlerinde çalışan Alan Turing, 8 Haziran 1954’te temizlikçisi tarafından evinde ölü bulunmuştur. Ölüm sebebinin yatağının kenarında bulunan siyanürlü elma sebebiyle zehirlenme olduğu açıklansa da devletin gizli birimlerinde çalıştığı için İngiliz istihbarat servisi tarafından öldürülüp intihar süsü verilmiş olabileceği iddialar arasındadır. Ancak elmanın herhangi bir siyanür testine tabi tutulması ve zehirlenme olarak geçiştirilmesi Turing’in ölümünde büyük şüpheler yaratmıştır.

Matematik Alanında Çalışmaları

Alan Turing, 1931’de öğrenci olarak girdiği Cambridge Kings Kolej’inde merkezi limit teoremi üzerine bir tez hazırlamıştır. Bu teoreme göre büyük bir sayıda olan bağımsız ve aynı dağılım gösteren rassal değişkenlerin aritmetik ortalamasının, yaklaşık olarak normal dağılım gösterdiğini ifade eden bir teoremdir.
►İlginizi Çekebilir: Matematiksel İmkansızlıklar

Turing’in 1936’da yayımladığı Hesaplanabilir Sayılar: Karar Verme Probleminin bir Uygulaması adlı makalesinde, Turing makineleri olarak adlandırılan ispat ortaya atmıştır. Turing makineleri, karmaşık matematiksel hesapların belli bir düzenek tarafından çözülmesini sağlayan hesap makinesidir. Ayrıca 1938’de Princeton Üniversitesi İleri Etütler Enstitüsü’nde Alonzo Church ile beraber çalışan Turing soyut matematik çalışmalarını ve kriptoloji çalışmalarını devam ettirdi. Dört aşamalı elektro-mekanik ikili çarpmamakinasının üç aşamasını da tamamlayıp bitirdi.

Kriptanaliz

İkinci Dünya Savaşı’na da etkisi ve katkısı olan Alan Turing, Alman şifrelerini kırmak için çalışmış, Polonya Şifre Bürosu ve İngiliz Hükümet Kod ve Şifre Okulu’nda görev almıştır. Almanlar tarafından gizli mesajların şifrelenmesi ve tekrar çözülmesi amacı ile kullanılan bir şifre makinesi olan Enigma makinesinin çözümünde çalışan Alan Turing, İkinci Dünya Savaşı’nda Almanya’nın çözülmesinde büyük etkisi vardır. Matematikçi Gordon Welchman’ın önerilerini de dikkate alan Turing,  Enigma’yı hızlı kırmaya yardımcı olacak korumalı mesajtrafiğine saldırmada en onemli ve tek tam otomatikleştirilmiş kod kırma makinası olan Bombe Enigma’yı geliştirdi.

Bilgisayar Biliminin Temelleri ve Turing Testi

1946’da ilk program hafızalı bilgisayarın detaylı tasarımının makalesini hazırlayan Turing,ACE yani Otomatik Bilgisayar Motoru tasarımı için Ulusal Fizik Laboratuvarı’nda çalıştı ve 1950’de de ilk programını gerçekleştirdi. Manchester Üniversitesi’nde bilgisayarlaboratuvarında çalışan ve ilk gerçek bilgisayarlardan olan Manchester Mark 1 yazılımın hazırlayan Turing,  bir yandan da yapay zeka ve makine zekası üzerine çalışmalara başladı. Çalışmalarının sonucunda bugün Turing Testi olarak da adlandırılan, bir makinanın insan seviyesinde ve zeki olduğunu gösteren test ortaya çıktı.
Kaynak:
BBC
Turing.org.uk
Elektrik Port

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.