Alkol İçmek Beyin Hücrelerini Öldürür: Yanlış!

Doğa D.
Alkol İçmek Beyin Hücrelerini Öldürür: Yanlış!

Efsane ile ilgili bilgi: Alkol beyinde hücre ölümüne yol açabilir. Çok fazla veya sık sık içtiğinizde bazı insanların sizi uyardığı olmuştur, ”Sakın alkol içme, beyin hücrelerini bir daha geri kazanmamak üzere kaybedersin!”. Zaten bir yetişkinin hayatı boyunca yeni beyin hücrelerinin oluştuğunu öğrendik, ama alkol gerçekten beyin hücrelerini öldürebilir mi?

 

Gerçeklik KontrolüAşırı ya da kronik alkol kullanımı kesinlikle korkunç sağlık sonuçlarına neden olabilir, ancak uzmanlar alkol kullanımının nöronların ölmesine neden olduğunu düşünmüyor. Aslında, yapılan bir araştırma aşırı alkol tüketiminin bile nöronları öldürmediğini göstermiştir.
04-alcohol-kills-brain-cells

Doğa D.

Kaynak:
https://www.verywell.com/does-drinking-alcohol-really-kill-brain-cells-2794887

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
4 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Doğa Demir
1 sene önce

Çeviri ve düzenleme için teşekkürler.

  Agnus Deī
  1 sene önce

  SARKAZIM

Sokrat
1 sene önce

Öncelikle bu ”çeviri” için teşekkür ederim.Ben alkol kullanıyorum bunu belirtiyorum çünkü bu yazı ciddi bir eleştiri yapacağım. Doğa D. arkadaşa kızmıyorum bunu yayınlayan ”verywell” in bunun yayınlanmasına izin veren editöre kızıyorum. Birincisi kaynak direk olarak article (makale) den değil bundan dolayı çok büyük problemler var üşenmeden bu sitenin gösterdiği kaynaklara baktım 4 tane article var bulduğum 3 tanesinde herhangi bir konuyla ilgili bağlantı bulamadım sonra bu siteye ulaştım https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7901529 adam 1992 de çıkartmış neyden yararlanmış hangi metod kullanmış kimden atıf almış hiçbir şey yok böyle bir hata nasıl yapıldı anlayamadım bunu da geçelim article da 22 katılımcı var bunların 11 i kontrol grubu zaten bunu yayınlayan adam detaylı bir okuma yapmamış yazar zaten belli koşullar öne sürüp bunun dışında olamaz diyor onun dışında yazdıkları yazıda ”Expert believe that ….” diyor ne zamandır bilimsel bir ürün inançları umutlara vb şeylerin eline düştü istatistiksel veri neyi gösteriyorsa odur yani böyle şeyleri paylaşılırken lütfen tüm kaynakçayı okuyun.Okuduğunuz için teşekkürler.
Paylaş

  Barış Bayraktar
  11 ay önce

  Eleştiriniz için teşekkürler. Editörler olarak artık bunlara daha çok dikkat edeceğiz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.