Psikoloji Soru - Cevap

Alkol İçmek Beyin Hücrelerini Öldürür: Yanlış!

Efsane ile ilgili bilgi: Alkol beyinde hücre ölümüne yol açabilir. Çok fazla veya sık sık içtiğinizde bazı insanların sizi uyardığı olmuştur, ”Sakın alkol içme, beyin hücrelerini bir daha geri kazanmamak üzere kaybedersin!”. Zaten bir yetişkinin hayatı boyunca yeni beyin hücrelerinin oluştuğunu öğrendik, ama alkol gerçekten beyin hücrelerini öldürebilir mi?

 

Gerçeklik KontrolüAşırı ya da kronik alkol kullanımı kesinlikle korkunç sağlık sonuçlarına neden olabilir, ancak uzmanlar alkol kullanımının nöronların ölmesine neden olduğunu düşünmüyor. Aslında, yapılan bir araştırma aşırı alkol tüketiminin bile nöronları öldürmediğini göstermiştir.
04-alcohol-kills-brain-cells

Doğa D.

Kaynak:
https://www.verywell.com/does-drinking-alcohol-really-kill-brain-cells-2794887

4 COMMENTS

  1. Öncelikle bu ”çeviri” için teşekkür ederim.Ben alkol kullanıyorum bunu belirtiyorum çünkü bu yazı ciddi bir eleştiri yapacağım. Doğa D. arkadaşa kızmıyorum bunu yayınlayan ”verywell” in bunun yayınlanmasına izin veren editöre kızıyorum. Birincisi kaynak direk olarak article (makale) den değil bundan dolayı çok büyük problemler var üşenmeden bu sitenin gösterdiği kaynaklara baktım 4 tane article var bulduğum 3 tanesinde herhangi bir konuyla ilgili bağlantı bulamadım sonra bu siteye ulaştım https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7901529 adam 1992 de çıkartmış neyden yararlanmış hangi metod kullanmış kimden atıf almış hiçbir şey yok böyle bir hata nasıl yapıldı anlayamadım bunu da geçelim article da 22 katılımcı var bunların 11 i kontrol grubu zaten bunu yayınlayan adam detaylı bir okuma yapmamış yazar zaten belli koşullar öne sürüp bunun dışında olamaz diyor onun dışında yazdıkları yazıda ”Expert believe that ….” diyor ne zamandır bilimsel bir ürün inançları umutlara vb şeylerin eline düştü istatistiksel veri neyi gösteriyorsa odur yani böyle şeyleri paylaşılırken lütfen tüm kaynakçayı okuyun.Okuduğunuz için teşekkürler.
    Paylaş

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.