Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji Soru - Cevap

Altıncı his (Duygu Ötesi Algı) gibi bir şey var mı ?

Psikoloji’nin oldukça tartışmalı konularından birisi olan ”duyu ötesi algı” ya da ESP kadar etkileyici bir konu olmamıştır.
Şöyle bir açıklayalım; Duyular-dışı algılama veya altıncı his, parapsikologların telepati, durugörü, prekognisyon gibi beş duyunun ötesindeki her türlü paranormal algılamaları belirtmek üzere kullandıkları bir terim olup, Türkçede DDA veya DDİ (duyular-dışı idrak) kısaltmasıyla, İngilizcede ise ESP (extra-sensory perception) kısaltmasıyla ifade edilir.
 Psikologların çalıştığı ESP’ın üç biçimi vardır:
1. Telepatiduyusal iletişim,
2. bilineni olmayan bir arabuluculuk; kişiler arasında bilgi transferi. Basiretyerleri hakkında bilgi edinmeleri, insanlar, ya da bilinen duyu arabuluculuk
 3. Önseziçıkarımları bilinen süreçlerle tahmin edilemeyen gelecekteki bir olay edinme (bilgisine sahip olma).
Telepati çalışmasında ya da psi çalışmasında (bağlantı harici), örneğin, katılımcılar iki ayrı odada oturmuştur;   bir katılımcı sinyalleri ”iletirken”diğer girişimlerde “alırmıştır”. Ancak, eleştirmenler ESP etkilerinin deneylerini gösterince çok basit hatalı metodoloji ve duyusal olgular tarafından “katılımcıya yanlışlıkla cevap vermek” olan sızıntı açıklanabilir bir şeydir diye savunuluyor. ESP ekstra olarak duyusal olguların ”tek özelliğidir”. Eğer bu doğru olsaydı, ESP içinde kahramanlık içeren olayı gerçekleştirebilirdik. İnsanlar aslında, diğer insanların çok ince sinyallerini okumakta çok iyi olurdu. Tabii ki bu ”duygu ötesi algı” gibi daha bir çok hurafeler, gerçek olarak kabul edilen olgular zamanında çürütülmüştür. 
Devamı gelecek….
Kaynak:
psychologytoday.com
http://tr.wikipedia.org/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.