Tıp

Alzaymırlı Beyin Nasıl Gözükür?

David Shenk tarafından hazırlanan kısa film, Alzaymer hastalığının beyni nasıl değiştirdiğini gösteriyor.  Canlandırma, hastalığın anlaşılması ile hastalığı bir utanç olmaktan çıkarmak ve Alzaymırlı bireylere bakanların sabrını yükseltmeyi istiyor.

Alzaymır, 65 yaş üstü her on kişiden birini etkileyen, sinir hücrelerinin yapısını bozan bir hastalıktır. Hastalar, yavaş bir şekilde anılarını kaybederler, karar verme yetenekleri azalır ve ruh hali değişimleri sık hale gelir. Beyindeki sinir hücreleri ve bunların arasındaki sinaptik bağlar (zaman, çevre ve tecrübe ile şekillenmiş), beyinde olağan olmayan protein birikimine bağlı olarak yavaş yavaş bozulur. Bu durum şu anda tedavi edilemez ve süreğendir.

Kısa filmin yazarı ve yönetmeni olan David Shenk: “Bu çok kısa filmler, bir muayenehane, bir kongre salonu, bir oturma odası gibi herhangi bir yer veya zamanda göstermek üzere tasarlandı. Lütfen bunları alın ve web sitenize, sunumunuza koyun; telefon veya tabletlerinizde izleyin. Videolar ticari olmayan kullanım için ücretsizdir. Alzaymırı anlamak, hastalığı utanç olmaktan çıkaracak, hastaların bakımını iyileştirecek ve halka hastalık ile savaşmakta yardım edecektir.”

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.