Anksiyete Neden Kötü Kararlar Vermemize Sebep Olabilir?

Doğa D.
Anksiyete Neden Kötü Kararlar Vermemize Sebep Olabilir?

Özet: Günlük yaşamlarımız sıradan ve önemli gelen karalar ile doludur. Biz sürekli geçmişte yaptığımız kararların hatalarını öğrenir ve bir sonraki kararımızda öğrendiklerimizi uygularız. Anksiyete açıkça istenmeyen etkilerin bir yelpazesine sahiptir. Bu stresli durumlar başarılı çalışmalarınıza bile meydan okuyabilir, günlük işlerinizi, görevlerinizi yapmanızda size büyük zorluklar çıkarabilir.

Öncelikle, Nedir Bu Anksiyete ?

Anksiyete veya endişe, canlılarca deneyimlenen kaygı, korku, gerilim, sıkıntı hali olup, nedeni belli olmayan tedirginlik hali olarak da açıklanabilir. Anksiyete bazı kuramcılara göre yaşanan iç çatışmaların sonucudur. Bazı kuramcılara göre öğrenilmiş davranışlardır. Canlıların dış ortama uyum çabasında koruyucu bir tepkidir. Denetim dışına çıkıp kişinin işlevselliğini aksattığında anksiyete bozuklukları olarak incelenir. Psikiyatride bir grup hastalığın genel adıdır.

Terleme, titreme, çarpıntı vs. gibi bedensel belirtileri görülebilir. Başına kötü bir şey geleceğini düşünme, rezil olmaktan veya komik duruma düşmekten korkma gibi bilişsel (düşünsel), fakat çoğu kez nedeni belirsiz, tanımlanamayan bir gerginlik durumudur.

Giriş

Son derece anksiyeteli insanlar, kararlar karşısında bir belirsizlik gösterir ya da yaptıkları seçimler,kararlar çoğunlukla yanlış olur. Günlük yaşamda negatif düşünür, tehdit algılarlar; Ayrıca bu anksiyeteli insanlarda okuma güçlüğü de tespit edilmiştir.

 

Anksiyeteli Kişiler Kararsızlık Durumlarıyla Karşılaştıklarında Nasıl Bir Tepki Verirler ?

Araştırmacı Sonia Bishop tarafından yönetilen çalışmada, deneyde anksiyeteli kişilere bir dizinden her biri şekilli olan iki tane seçmek zorunda oldukları söylendi; bunlar düşük ve yüksek anksiyeteli olan 31 katılımcıya yöneltildi. Eğer numaraları/şekilleri yanlış seçerlerse şok seviyesi yükselecekti.

Bir olasılık-karar verme görevi olarak bilinen çalışma, insanların kararsızlıkların da onların en iyi sonucu belirlemesini ölçen bir çalışmadır. Günlük karar verme, beklenmedik kötü sonuçlar, şans olayları ve ya başka sonuçlara yol açan eylem tekrarlanır ise ortada yeniden muhtemel bir şey olup olmadığı yargılama yeteneği önemli bir beceridir.

Şoklardan kaçınmak için katılımcıların, şekiller arasında en olası seçimleri izlemesi gerekiyordu. Oyunun ilk aşamasında, şok uyarıcıları sık sık değişmedi. bir sonraki aşamada ise şok uyarıcıları daha sık değişti.

Araştırmacıların keşfettiği, yüksek anksiyeteli bireyler şekilleri bulmada diğer katılımcılardan çok çok daha yavaştı; bunun yerine şoklardan kaçınmak için daha çok zaman harcıyorlardı.

Kararlı Durumlara Karşı Kararsız Durumlar

Araştırmacılar, bu kaygı ve kötü karar verme arasında bir bağlantı olduğunu gösterir; ” katılımcıların seçimleri belirlemek için kararlı veya kararsız bir ortamda olup olmadıklarını bulmaktan ve mümkün olan en iyi seçimleri yapmakta kötü olduklarını belirtildi” dediler.

Sonuç:

Gerçek dünyada durumlar ve ilişkiler ile ilgili kararlı veya uçucu olup olmadığınızı belirlemek, o bilgilere dayanrak nasıl tepkiler ve kararlar verdiğiniz önemlidir. Çoğu durumda insanlar bunda oldukça iyidir; ancak bu çalışmanın sonuçları gösteriyor ki, Anksiyete bu süreci çok daha zorlaştırmıştır.

 

Kaynaklar:

psychology.about.com/

tr.wikipedia.org/

en.wikipedia.org/

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.