Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji Soru - Cevap

Anormal Psikoloji Nedir?

Soru: Anormal Psikoloji Nedir?

 

Cevap:  Anormal psikoloji, psikopatoloji ve anormal davranışlar ile ilgilenen bir psikoloji dalıdır. Bu dönemde cinsel sapmalar, depresyon bozuklukları ve anksiyete bozuklukları gibi geniş bir yelpazede bu bozuklukları kapsar. Danışmanlar, klinik psikologlar ve psikoterapistler genellikle doğrudan bu alanda çalışmaktadır.

 

Anormal Psikolojiyi Anlamak

Anormal psikolojiyi anlamak için, “anormal” terimleri ile birlikte ne demek istediğimizi anlamak önemlidir. Yüzeysel olarak anlamı açık gözüküyor; anormal norm dışında bir şey gösterir. Ama hangi belirli bir grubu, cinsiyet ya da yaş normları hakkında konuşuyoruz? Genellikle birçok insan davranışları normal – eğri olarak bilinen çizgiyi takip eder.
Çan şeklindeki bu eğriye bakarak,ortalama olarak bilinen eğriye bireylerin büyük çoğunluğu , en yüksek nokta etrafında kümelenmiştir. Çok çok normal eğrinin her iki ucuna düşen insanlaranormal.” diye nitelendirilmektedir.
Önemli bir nokta olarak, normal ile anormal arasındaki farklılıklar iyi ya da kötü ile eş anlamlı değildir. Zeka gibi bir özelliği düşünün, Eğrinin çok üst sonuna düşen bir kişi anormal tanımı kapsamına girer ki; bu kişi aynı zamanda bir dahi olarak kabul edilir. Belli ki, bu normların dışına düşen aslında iyi bir şeyin olduğunun bir örneğidir.
Anormal psikolojiyi düşününcenormal ve anormal arasındaki ayrıma odaklanmak yerine, tehlike seviyesine odaklanmak veya rahatsız edici bir davranışa neden olabilecek bir bozukluğa odaklanır. Bir davranış, insanın hayatındaki sorunlara neden olursa ya da diğer insanlar için yıkıcı olursa, o zaman bu birruh sağlığı açısından çeşitli müdahaleler gerekirse ” bu, anormal olurdu.

Anormal Psikolojinin Perspektifleri

Farklı bakış açıları, anormal psikoloji alanında kullanılan bir dizindir. Bazı psikologlar ya da psikiyatristler tek bir perspektife odaklansalar da, birçok ruh sağlığı uzmanı, psikolojik bozuklukları daha iyi anlamak ve tedavi etmek için birden fazla alanlardan yardımcı öğeleri kullanıyorlar;
  • Davranış: Gözlemlenebilir davranışlar üzerinde durulması yanı sıra anormal psikoloji, davranış yaklaşımı, Davranış terapisi, odak olumlu davranışlara takviye ve uyumsuz davranışlarına takviye etmez. Bu yaklaşım sadece kişi davranışlarını inceler, altında yatan nedenleri değil.
  • Tıp: Akıl hastalıklarında da biyolojik nedenler üzerinde duruluyor. Yani bir tıbbi yaklaşımdır. Bu perspektif, genetik miras, çeşitli fiziksel ve ruhsal rahatsızlıklarda, enfeksiyonlar ve kimyasal dengesizlikler de olabilir. Bu bozuklukların altında yatan nedenleri anlamak için çalışırlar. Tıbbi tedaviler genellikle psikoterapi veya başka bir tür tedavi yöntemi ile birlikte kullanılır; ancak sık sık farmakolojik tedavi yöntemi kullanılır.
  • Bilişsel: Bilişsel tedavi genellikle bireysel ya da düşünce tepkilerine odaklanır. Bilişsel terapi de bir tekniği davranışsal yöntemler bilişsel davranışçı terapi olarak bilinen ile birlikte kullanılabilir. İç düşünce, algı ve muhakeme gibi psikolojik bozukluklar, anormal psikolojinin yöntemlerindendir.
Kaynaklar:
psychology.about.com/
en.wikipedia.org
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.