Anten, her yerde bulunan kablosuz internet sinyallerini toplayarak cihazları çalıştırabilir

Edanur Aydogan
Anten, her yerde bulunan kablosuz internet sinyallerini toplayarak cihazları çalıştırabilir

Efsaneye göre, telsizin(radyo) icat edilmesi Marconi’nin elektrik enerjisini kablosuz olarak iletmenin bir yolunu aramasıyla ve Tesla’nın da kablosuz güç iletimini geliştirmeye çalışmasıyla ilişkilendirilir. Şimdilerde bu kavram etrafımızdaki her yerde bulunan kablosuz internet sinyallerinden enerji toplayabilen moleküler bir antenin icadıyla dönüp dolaşıp aynı noktaya gelmiş oldu. ABD ve İspanya’dan gelen ekip, iki boyutlu molibden disülfit kullanarak esnek bir “alıcı anten” (rectenna) geliştirdi. Alıcı anten, elektromanyetik enerjiyi emen ve doğru akıma (DC) dönüştüren bir cihazdır. Ekip, esnek, giyilebilir cihazlar, uzaktan kumandalı duyaçlar ile tıbbi nakiller ve akıllı ilaçlarla ilgili sorunun, “onları güçlendirebilme yollarının bulunması” olduğunu açıklıyor. Çevreden enerji toplayabilen bu gibi sistemlere gömülebilen bir cihazın bulunuşu, düşük güçlü cihazlar için gerekli gücü sağlamak için basit bir çözüm sunar. Kablosuz internet, 2.4 GHz ve 5.9 GHz olmak üzere iki farklı frekansta çalışmaktadır. Ne yazık ki bunlar bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda sahip olduğumuz türden güçlü alıcılar için erişilebilir olsa da, bu frekanslar esnek yarı iletken olan alıcı antenler için erişilebilir değildi. Problem, bu tür malzemelerdeki deşiklerin ve elektronların sınırlı taşıma özelliklerinde yatmaktadır. Şimdilerde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Tomás Palacios ve arkadaşları, alıcı antenlerin atomik yapıda inceliğe ve esnekliğe sahip -molibden disülfitin yarı iletken-metalik faz fark eklemini(heterojonksiyon) temel alarak- olabileceğini kanıtladılar. Ev tipi bir kablosuz internet kaynağını kullanarak alıcı antenler ile yapılan testler, alıcı antenlerin sinyalden enerji toplayıp 48 μW üretebileceğini gösterdi ve ekip geliştirilecek daha çok şeyin olduğunu söylüyor.

Kaynak: 2019, Springer Nature
Esnek alıcı anten 2B molibden sülfür yüzeyinden faydalanır
Ekip cihazlarının, kablosuz internet standartlarının çok üzerinde olan-ve mevcut son teknoloji ürünü doğrultuculara göre büyük bir geliştirme basamaklarını temsil ettiği– 10 GHz’lik köşe frekansına (cut-off frequency) sahip olduğunu açıkladı. Dahası alıcı antenler –kablosuz internet kanalları da dahil olmak üzere lisanssız endüstriyel, bilimsel ve tıbbi radyo bantlarının çoğunu kapsayan– 8GHz’e kadar çalışmaktadır. Ekip, “Bu çalışma mevcut kablosuz internet altyapısını bir enerji etkin noktası(hotspot) olarak kullanarak gelecekte her yerde bulunan elektronik cihazların kablosuz olarak şarj edilebilmesi için yüksek hızlı esnek bir ortam oluşturmaya dair umut verici önemli bir kilometre taşıdır.” diyor.

Palacios, ekibinin şimdi alıcı antenlere bağlanabilecek duyaçları ve diğer sistemleri geliştirmek için çalıştığını söylüyor. “Paralel olarak, alıcı antenler ile kaplayabileceğimiz alanı büyütmek için üretim teknolojilerini geliştiriyoruz.” dedi.

Dünyada moleküler elektronik alanında öncü olan Belfast Kraliçe Üniversitesi’nden (Queen University of Belfast) Amilra de Silva “Organik çoğuzlar(polimerler) gibi molibden disülfit tek katmanlı malzemeler esnektir. Bunlar, uzunluğu yaklaşık bir milimetre olan metal antene bağlandıklarında (yaklaşık) 10 GHz kablosuz internet alanlarını doğru akıma çevirmek için yeterince hızlı olan, düşük sığalı esnek diyotların oluşturulmasını sağlamaktadır. Böylece her yerde kullanılabilen bir DC kaynağı, giyilebilir ve dağıtımlı elektronikler için tam tamına uygun olan düşük güçlü şarj uygulamaları için kullanılabilir hale gelir.” diyor.

Kaynak:https://www.chemistryworld.com/news/antenna-can-power-devices-by-harvesting-ubiquitous-wifi-signals/3010070.article

Çeviren: Edanur Aydoğan

Düzenleyen: Ümit Sözbilir

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
5 kullanıcı tepki verdi
İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Kimya bölümünde öğrenci. Bilim aşığı.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.