Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Teknoloji Tıp

Beyin Tümöründe Yeni Tedavi!

Brain cancer
Brain cancer

Beyin kanseri olan bir hastada, kemoterapiyi beyine yollayabilmek amacıyla, beyinin koruyucu bariyerini  aşmak için non-invaziv (hastaya fiziksel bir girişimsel işlem yapılmadan) olarak tasarlanan bir yöntem ilk defa başarıya ulaştı. Torontolu araştırmacılar tarafından “Ultrasonic Tornavida” kullanılarak uygulanan tasarımın önceki yıllarda uygulanan metodlara göre büyük bir ilerleme kaydettiği duyuruldu.

Kan-Beyin bariyeri, beyinin içerisinde zararlı patojenleri dışarıda tutarken, yararlı maddelerin beyine girmesine izin veren -damarlar çevresinde bulunan- ağsı bir yapıdır. İşini çok güzel yapar ancak maalesef ilaçların da geçişine izin vermez, örneğin birisinin beyninde karnseröz bir tümör varsa kemoterapi ilaçları için kan-beyin bariyerinde geçişi sağlayacak bir şey yapmazsanız ilacın beyine ulaşması imkansızdır. Geçtiğimiz yıl araştırmacılar kan beyin bariyerini aşmayı başardılar, üstelik işlem sonunda bariyer yine sağlamdı.

Paris Pitié-Salpêtrière Hastanesi’nden bilim adamları beyin kanseri olan (gliablostoma – bir çeşit beyin kanseri) dört hastanın beyinlerine belli frekansta ses üretecek – ultrason bizim duyabilme kapasitemiz dışında- bir çeşit emitör yerleştirdiler. Hastalara normalde kan-beyin bariyerinin geçişine izin vermeyeceği çok küçük kabarcıklar, “mikro-kabarcıklar” enjekte ettiler.

Mikro-kabarcıkların saniyede 200.000 defa büyümesine ve küçülmesine neden olacak yüksek yoğunluklu odaklanmış ultrason emitörlerini çalıştırdılar. Bu denli basınçta hücreler, kan-beyin bariyerinde kemoterapi ilaçlarının geçişine izin verecek şekilde açıklık oluşmasına neden oldu. Ultrason emitörleri tümöre mümkün oluğunca yakın yerleştirilmişti ve kan-beyin bariyerini sadece iki dakikalığına zayıflattı ayrıca ektisi sadece küçük bir alan üzerineydi ve beyinin geri kalan kısmına hiç bir etki göstermedi.

Son derece etkili olmasına rağmen bu yöntem kullanışlı değildi çünkü hastaların beynine ultrason emitörlerinin yerleştirilmesi, invaziv bir yöntem gerektiriyordu. Bu daha kullanışlı ve non-invaziv yeni yöntem, Toronto Sunnybrook Hastanesi’nden Dr. Todd Mainprize ve Dr. Kullervo Hynynen tarafından geliştirildi.

İlk olarak kemoterapi ilaçları mikro-kabarcıklar gibi kana enjekte edildi. MR görüntülemede tümörün yeri tespit edildikten sonra vücut dışından ultrason dalgaları kan beyin bariyerine yönlendirildi, böylelikle mikro-kabarcıklar titreşerek ilacın geçmesine izin verecek kadar açıklığa neden oldu. Sonunda mikro-kabarcıklar akciğerler tarafından absorbe edildi.Hiç bir şekilde cerrahi bir işlem uygulanmadı.

Geçen hafta beyin tümörü olan on kişide deneme çalışmasına başlandı. İlk hastada uygulamadan 24 saat sonra tümör dokusu çıkartılarak ilacın ne kadar etki ettiğini incelemek üzere laboratuvara gönderildi.

Eğer denemeler bu yöntemin etkili, güvenli ve kullanılabilir olduğunu kanıtlarsa yöntem beyin cerrahisinde devrim yaratacak. Ayrıca sadece kanser tedavisinde değil Alzeimer tedavisinde de kullanılabilecek, çalışmaları başladı bile.

Kaynak: http://www.iflscience.com/brain/ultrasonic-screwdriver-used-open-blood-brain-barrier-treat-tumor-first-time

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.