Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji Video

Bipolar Bozukluk

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluk manik depresyon olarak da bilinen, kronik olarak tekrarlayan bir durumdur. yüksek mania ve depresif durumlar arasında değişen ruh hallerini içine alırAma bu tam olarak resmin bütünü değil; depresyon farkla en yaygın özelliği olan, hastalık sırasında manik faz genellikle içeren bir karışımı olan sinirlilik, öfke, depresyon ile veya olmadan öforidir. (öföri kişinin kendisini iyi hissettiği durumlara denir.) Sevinç durumları belki sıradışı enerji ve kendine fazla güvenme, nöbetler ya da alışılmadık enerjiler olabilir.

Bozukluk genellikle genç erişkin dönemde başlar, ama aynı zamanda çocuklarda ve ergenlerde de oluşur. Yanlış tanı yaygındır; bu durum genellikle borderline kişilik bozukluğu, şizofreni ,eksik-hiperaktivite bozukluğu ile ilgili her şey ile karıştırılırBiyolojik faktörler muhtemelen bozukluk için güvenlik açığı oluşturabilir ve uyku yoksunluğu gibi durumlar olduğunda manik atakların başlamasına yol açabilir.
Bipolar bozukluk bir mental bozukluğun dışında da görünebilir. Örneğin, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı, kötü okul ve iş performansı veya gergin insani ilişkiler olabilir. Aslında bu tür sorunların altta yatan kaynağı duygudurum bozukluğu belirtileri olabilir.
Bipolar bozukluğu olan bazı insanlar intihara meyilli hale gelebilir. İntihar etmeyi düşünen bir kimse acil olarak bakıma ihtiyacı vardır; bir ruh sağlığı uzmanı veya bir doktor (tercihen). İntihar hakkında konuşan kimse ciddiye alınmalıdır. İntihar riski daha önce bu hastalık süresince görünmüştür. Bu nedenle, erken tanı yapmak ve bu bozukluğu anlamak intihar risklerini azaltır.
Bu konu ile ilgili olan bir de belgesel vardır;
 
İntihara meyilli, bipolar bozukluğu olan oğullarını kurtarmak için uğraşan anne ve babanın, çocuklarıyla benzer hastalıkları taşıyan diğer kişilere yardımcı olabilmek amacıyla çektikleri belgesel/film.
Not: Belgesel/Film’in türkçe altyazısı eklenmiştir. Seçenekler üzerinden türkçe altyazıyı seçerseniz sorunsuz bir şekilde izleyebilirsiniz. İyi seyirler.
Kaynaklar:
www.psychologytoday.com
en.wikipedia.org/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.