Birtakım video oyunlarında iyi olmak zekanın işareti olabilir!

Şule Selçuk
Birtakım video oyunlarında iyi olmak zekanın işareti olabilir!

Özet: İngiltere’deki York Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışma bazı video oyunları ile zekâ arasında bir bağlantı buldu. Ancak bu bağlantı video oyunu oynamanın insanı daha zeki yaptığı anlamına gelmiyor.
******************************************

Yazının Tamamı:

Bir çalışmada bazı video oyunları ile zekâ arasında bir bağlantı bulundu ancak araştırmacılar bunun video oyunları oynamanın insanı daha zeki yaptığı anlamına gelmediği üzerinde ısrarla durdular.

Bu çalışma İngiltere’deki York Üniversitesi tarafından yürütüldü ve sonuçlar PLOS ONE dergisinde yayımlandı.

Çalışma iki kısımdan oluşuyordu. İlkinde 56 katılımcı (51 tanesi ortalama yaşı 20.5 olan erkek) bulunuyordu.
Araştırmacılar katılımcıların strateji oyunu olan League of Legends’taki performansları ile psikometri test skorlarını karşılaştırdılar.

Bu çalışmada katılımcıların oyunda gösterdiği performans ile standart kalem ve kağıtla yapılan zekâ testinde gösterdikleri performans arasında bir ilişki buldular. Araştırmacılar bu ilişkinin satranç gibi oyunlarda görülen ilişkiye benzer olduğunu söylediler.

Çalışmanın ikinci kısmında ise araştırmacılar birçok oyundan binlerce oyuncunun verilerini performansın yaşa göre nasıl bir değişiklik gösterdiğini görebilmek için kullandılar. Bu League of Legends ve Defence of the Ancients 2 (Dota 2) gibi strateji oyunları ile Destiny and Battlefield 3 isimli iki nişancı oyununu da içeriyordu.

Çalışmanın bu bölümünden edinilen sonuçlar strateji oyunlarındaki performans ile oyuncunun yaşlandıkça IQ’sunda görülen değişikliklerin eşleştiğini gösterdi. Ancak, nişancı oyunlarında performans ergenlikten sonra düşüşe geçmektedir.

Profesör Alex Wade bir demeçte “League of Legends ve Dota 2 gibi oyunlar karmaşık, sosyal etkileşim ve entelektüel çaba gerektiren oyunlardır. Araştırmamız bu oyunlardaki performansınızın bir zekâ ölçeği olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Bunun sebebi, nişancı oyunları daha çok hız ve hassasiyete bağlı olurken, strateji oyunlarının daha çok hafıza ve stratejik kararlar verebilme yeteneğine bağlı olması olabilir.

Ancak; daha önce de belirtildiği gibi bu, bir takım video oyunları oynamanın kişiyi daha zeki yapacağı anlamına gelmez. Bu, eğer bir takım video oyunlarında iyiysen, bunun bir zekâ göstergesi olabileceği anlamına gelir. Fakat bu ilişkinin kesin sebebi hala bilinmiyor.

Araştırmacılar makalede “Verilerimiz zekâ ve video oyunu performansı arasında bir bağlantı olduğuna işaret etmesine rağmen, bu ilişki korelasyonel ve bu yüzden nedeni belirsizdir.” diye belirttiler.

Ama asıl heyecan verici olan şey MOBA oyun türünün belki de bilişsel işlevi ölçmenin kayda değer bir yolu olabileceğidir. Oyunculardan alınan veriler, araştırmacılara zekâ ve hafızadaki düşüşün yaşlanmaya bağlı birtakım hastalıklarla nasıl ilişkili olduğunu anlamalarını sağlamalarına ışık tutarak, bilişsel şablonlar üzerinde çalışmalarına olanak sağlıyor.

Kaynak Metin: http://www.iflscience.com/brain/being-good-at-certain-video-games-may-be-a-sign-of-intelligence/

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Bilimsever. Mütercim Tercümanlık mezunu. Çevirmen/ Editör. LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/%C5%9Fule-sel%C3%A7uk-4834a6151/ Not: Profilimde paylaştığım yazılar, aksi belirtilmedikçe, altında belirttiğim kaynağın çevirisidir.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
Cep Telefonu Kanser Yapar Mı? -1
  • 19 HAZİRAN 2019
  • 96 görüntülenme
 
Video Oyunları Zararlı mıdır Yararlı mıdır?
  • 14 MAYIS 2019
  • 272 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.