Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Bilim İnsanları Matematik

Cahit Arf

Cahit Arf’i 10TL arkasındaki teoremi(Arf İnvariant) ve fotoğrafı ile tanıdık.Peki kimdir Cahit Arf  ?

CAHİT ARF
Cahit Arf, ODTÜ Matematik Bölümü

Cahit Arf (11 Ekim 1910,Selanik- 26 Aralık 1997,İstanbul), Türk Matematikçi, TÜBİTAK İlk Bilim Kolu başkanı.

Yüksek öğrenimini  Ecole Normale Superierue(Fransa-1932)’de bitirdi.Galatasaray Lisesi’nde öğretmenlik ve İstanbul Üniversitesi’nde Fen Fakültesi doçent adayı olarak görev yaptı.Doktarasını

1938 yılında Göttingen Üniversitesi’nde tamamladı.

 

 

Arf, İnönü Armağanı’nı (1943) ve Tübitak Bilim Ödülü’nü kazandı (1974). Bu ödülü alırken yaptığı konuşmada ‘Bilim insanının amacı anlamaktır‘ hemen ardından ‘ama büyük harflerle anlamaktır‘ sözüyle kendine göre bilim insanını açıklamıştır. Onuruna yapılan cebir ve sayılar teorisi üzerine uluslararası bir sempozyum, 1990’da 3-7 Eylül tarihleri arasında Silivri’de gerçekleştirilmiştir. Halkalar ve geometri üzerine ilk konferanslar da 1984’te İstanbul’da yapılmıştır. Arf, matematikte geometri kavramı üzerine bir makale sunmuştur. Cahit Arf, 1997 yılının Aralık ayında ağır bir kalp hastalığı nedeni ile ölmüştür.

 

 

Öğrencileri kendisi hakkında şöyle bir yazı yazmışlardır :

Cahit Arf’ın Çalışmalarının Kısa Bir Tanıtımı

“…1938 yılından beri Cahit Arf, cebir, sayılar teorisi, elastisite teorisi, analiz, geometri ve mühendislik matematiği gibi çok çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalarla matematiğe temel katkılarda bulunmuş, yapısal ve kalıcı sonuçlar elde etmiştir. Burada bu çalışmalar çok kısa bir şekilde tanıtılmaya çalışılacaktır. Ancak şunu hemen belirtmek gerekir ki böyle bir tanıtma çok yüzeysel olmaya mahkumdur; çünkü Cahit Arf’ın çalışmaları öyle derin, öyle özgün fikirler ve ince hesaplarla doludur ki bunları o alanda uzman olmayan matematikçilere dahi anlatmak güçtür.

Cahit Arf’ın Almanya’da ünlü bir matematik dergisi olan Crelle Journal’da 1939 yılında yayımlanmış olan ilk çalışması, Göttingen Üniversitesi’nde, 1938 yılında hazırladığı son derece parlak olan doktora tezidir. Cahit Arf’ın Almanya’ya gelmeden önce düşündüğü ve proje haline getirdiği çok kapsamlı bir problem vardı: Çözülebilen cebirsel denklemlerin bir listesini yapmak. Bu amaçla Göttingen’e gitti ve orada ünlü matematikçi Hasse’nin doktora öğrencisi oldu. Hasse’ye projesinden bahsetti. Hasse, problemi önce özel hallerde çözmesini salık verdiğini, bunun üzerine birkaç ay gibi kısa bir süre Cahit Arf’ın hiç gözükmediğini ve o süre sonunda problemi tamamen çözüp kendisine getirdiğini 1974’te yine Silivri’de bir Cebir ve Sayılar Teorisi toplantısında anlatmıştı. Bu olay Cahit Arf’ın üstün matematik yeteneğini göstermenin yanı sıra daha Göttingen’e gelirken matematik bakımından ne kadar olgun olduğunu da göstermektedir. Cahit Arf bu çalışmasıyla sayılar teorisinde çok özel bir yeri olan lokal cisimlerde dallanma teorisine çok önemli yapısal bir katkıda bulunmuştur. Burada bulduğu sonuçlardan bir bölümü bugün dünya matematik literatüründe ve kitaplarda Hasse-Arf Teoremi olarak geçmektedir….

 

Mehpare Bilhan

Prof. Dr. ODTÜ Matematik Bölümü

Yazının tamamı için : http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/ozel/arf/default.html

 

Arf Değişmezi(10TL arkasındaki matematiksel formül,teorem):

Cisimlerin kuadritik formlarının sınıflandırılması üzerine yaptığı çalışmada bulduğu formüldür.

 

 

 

 

 

Benim gibi bu tür formülleri ilgiyle bakan insanlarsanız khan akedemide kuadritik denklemlerin açıklamasını kolayca bulabilirsiniz.

 

 

Kaynak:http://blog.milliyet.com.tr/10-turk-lirasi-uzerinde-portresi-bulunan-ord–prof–dr–cahit-arf-kimdir-/Blog/?BlogNo=323774

http://tr.wikipedia.org/wiki/Cahit_Arf

http://www.biltek.tubitak.gov.tr/bdergi/ozel/arf/default.html

http://en.wikipedia.org/wiki/Arf_invariant

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Adım Ömer,18 yaşındayım.