Anasayfa / Astronomi / Chicxulub Krateri

Powered by free wordpress themes

Chicxulub Krateri

079

Chicxulub (Çikşalub) Krateri: Meksika’nın Yucatan yarımadasının altında bulunur. “Chicxulub” (maya dilinde “şeytanın kuyruğu” demek)

Kraterin merkezi, Chicxulub adını aldığı kasabası yakınlarındadır. Chicxulub göktaşının yeryüzüne çarpmasının zamanlaması, Kretase-Paleojen sınırı (K-Pg sınırı) ile tam denk geldiğinden dolayı, kraterin uçmayan dinozorların soyunun tükenmesine neden olduğu sonucuna varılmaktadır.

Hadrosaurs graze peacefully as burning meteors fall through the sky.

 

Çapı 180 kilometreden (110 mil) fazla olan krater, Dünya üzerinde çarpma sonucu meydana geldiği doğrulanan en büyük yapılarından biridir. Kraterin oluşmasına neden olan göktaşının çapı en az 10 kilometre (6 mil) idi.

Kraterin çarpma orijini hakkındaki bulgular arasında şok kuvars, yerçekimi anomalisi ve çevresindeki alandaki tektitler bulunmaktadır. Kayaçların yaşı, bu göktaşı yapısını yaklaşık 66 milyon yıl önce Kretase Döneminin sonlarında meydana geldiğini göstermektedir.

Mart 2010’da, paleontoloji, jeokimya, iklim modellemesi, jeofizik ve sedimantoloji alanlarında 20 yıldır toplanan verileri kapsayan mevcut kanıtların, 33 kurumdan 41 uluslararası uzman tarafından kapsamlı analizinden sonra, Chicxulub’a çarpan göktaşının K-Pg sınırında dinozorlar dahil olmak üzere Dünya üzerindeki canlı türlerinin yaklaşık %70’inin kitlesel yok oluşunu tetiklediği sonucuna varılmıştır.

 

Kaynaklar:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Chicxulub_krateri

http://www.turkcebilgi.com/chicxulub_krateri

Hakkında Mehmet

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir