Soru - Cevap

Diş Macunu Tüpünün Altındaki Renklerin Anlamı Nedir?

İki ile üç yıldır sosyal paylaşım sitelerinde ve haber kaynaklarında gördüğümüz bir soru var. “Diş macunu tüpünün altındaki renklerin anlamı ne ?” herkes bu soruyu kendi mantığına göre yorumlamış ve çeşitli komplo teorileri ortaya atmıştır. Bizde Bilim Treni olarak bu çeşitli mitlerden bahsetme gereği duyduk. Her iki mitte üzerinde hiçbir değişim yapılmadan olduğu gibi sunulmuştur. Değerlendirmeyi okuyucuya bırakıyoruz.

 

MİT 1 Satın aldığınız diş macunu, şampuan, krem gibi ürünlerin bulunduğu tüplerin arka yüz alt kısımlarında yer alan koyu renkli küçük karecikler  içerisinde bulundurduğu maddelerin özelliklerini gösteriyor.

Bu kareciklerden koyu renkli olanlar, özellikle siyah karecikler tüp içeriğinin tamamen kimyasallardan oluştuğu anlamına geliyor.

 Bu kimyasal maddeler arasında; Aramotik Aminler, parafinler, dlikonlar, petrol ürünler, flatatlar, peg, triclosan, sodyum laural Sülfat ve formaldehid vericiler.

toothpaste

Kırmızı renkli olanlar, ürünün %70’in üzerinde kimyasal; Yeşil renkli karecikler, ürünün %100 doğal etken maddeler; siyah renkli kareler ise ürünün %100 kimyasal maddeler içerdiğini gösteriyor.

color-stripes

 

 

 

MİT 2: İddiaya ve hatta kimi haber portallarındaki haberlere göre tüpler içerisinde kullanıma sunulan kozmetik ürünlerin tüpleri üzerindeki bazı renkli kareler, onun “gizli” içeriği hakkında bize bilgi veriyormuş.

“Kimyasal” terimi, nesneler için kullanılabilecek bir sıfat değildir. Yoksa aklınıza gelen -kendi bedenimiz de olmak üzere- her şey kimyasaldır! Eğer bu kelime ile “sentetik” ifadesi, yani laboratuvarda sentezlenen madde ifadesi kastediliyorsa, elinizdeki tüpe saksınızda biten otu koymak isteseler, onu o krem formuna sokabilmek için o da çeşitli laboratuvar süreçlerinden geçecek zaten. Hele ki kozmetik bir ürünün hiç bir laboratuvar sürecinden geçmeme şansı yok.

Bu tip ürünlerin ambalajlarının üzerinde hangi bilgilerin yer alacağı çeşitli yasalarca ve yönetmeliklerce belirlenir. “Kimyasal” diye bir sınıflama olduğunu varsaysak dahi zaten “%100 doğal, %70 kimyasal, %100 kimyasal” gibi bir sınıflandırmanın mantığı olmadığı yok.

Bu karelerin asıl amacı:

Nasıl ki büyükçe bir kartondan kare bir parça kesmeden önce onu cetvelle çiziyor, ya da çiviyi çakmadan önce bir kalemle işaretliyorsanız, uzun boruların nereden kesileceğini onu kesen makineye bildirmek için de çeşitli işaretlemeler yapılır. (Lamine alüminyum tüp denilen tüplerin yapımında alüminyum borular makina tarafından kesilir.

Netice itibariyle elinizde uzunca bir boru var, siz bu boruyu çeşitli ölçülerde tüpe dönüştüreceksiniz. Her ölçüdeki tüp için ayrı ayrı kesim makinası yapmaya kalkarsanız bu sizin için epey maliyetli olur. Onun yerine “kareyi nerede görürse tüpü orada kesen” bir makina daha iyidir. Sizin yapmanız gereken tek şey, tüp ölçülerine uygun şekilde lacivert kareleri boru üzerine yerleştirmek. Bu sadece kesme amacıyla değil, sarma amacıyla da olabilir. Tamamen üretim tekniğine bağlı.

Tek seferde ve kısa sürede binlerce baskı yapmaya yarayan matbaa teknolojisi ofset baskı sistemleri olarak adlandırılıyor.

Ofset baskılar, genel olarak renk silindirleri sistemi ile çalışır.  CMYK (Cyan, Magenta, Yellow, Key) renk ve tonlamalarını atarlar.  Bu renkler birleştiğinde ortaya gerçek renkler çıkar.

img2

İşte baskılarda da renk durumunu kontrol etmenin yolu bir referans karesi ya da çubuğu kullanmaktır. Bu karşılaştırma elbette belli bir standarda göre yapılır ve farklı farklı teknikler ile çeşitli standartlar mevcuttur.

 

 

Kaynaklar ve ileri okuma:

Küçük Kareler, Büyük Anlamlar!

http://haber.rotahaber.com/o-karelere-dikkat_288185.html

http://www.agizsagligi.com/default.asp?operation_page=article_detail&content_id=87&category_id=6

http://www.uzmantv.com/konu/dis-macunu-alirken-bilinmesi-gerekenler

http://www.uzmantv.com/dis-macununun-iceriginde-hangi-maddeler-vardir

http://www.agizsagligi.com/default.asp?operation_page=article_detail&content_id=69&category_id=0

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.