Dünya’nın Şekli Bir Küp Olsa Ne Olurdu ?

Mehmet
Dünya’nın Şekli Bir Küp Olsa Ne Olurdu ?

What if Earth Were a CubeDünya gerçekten yuvarlak. Şimdiye kadar ki en yuvarlak olan şey değil. Fakat yinede yuvarlak. Dünya bir basketbol topu olsaydı dağlar ve vadilerin çarpışması önemli ölçüde daha küçük olacaktı, bunun için iyi bir nedenler var.

Kayalar sert görünebilir, ama gezegensel ölçekte bir çorba gibi yumuşaklar. Yüz millik taş sütunlar sıra dışı ağır, ve altındaki talihsiz kayaları sıkıştırarak kırıyor. Erozyon dağları yıkan şeyin bir parçası, ama dağın eğimi ve kendi ağırlığıyla batması dağları daha yıpratır. Böylece gezegen daha büyük olur, ve daha fazla ağırlık alır, malzeme ağırlığı başlar ve bu dayanma gücünü azaltır, ve gezegen küre içine çekilir.

Bu kadar küçük bir gezegen küp şeklini alabilir. (Bu şekilde oluşum pek mümkün değildir ama her neyse)  Dünya’nın büyüklüğü önemli bir şey, ancak yuvarlak olmaya mahkumdur.

Küp bir dünyada hayat çok farklı olurdu. Yüzeydeki yerçekimi genel olarak Dünya’nın tam merkezine doğru işaret vermeyecek. (Bu bir küp olma belirtsi) Fakat buna rağmen kabaca işaret edecektir. Bu yüzden, bir kenara ne kadar yakın olursanız, daha fazla yerçekimi hissedeceksiniz sanki bir yamaçta duruyor gibi. Buna rağmen altı taraflı kase formları gibi hissettirmeyecek. Bunun çok derin bazı etkileri vardır.

Denizler ve atmosfer akış için en düşük noktayı bulurdu, her yüzün merkezinde, bin km milden daha az karşısında su birikintisi  görülürdü. Ancak, denizler ve atmosfer biraz derin olacaktı. Ama düşündüğünüz kadar fazla sayılmaz.  Deniz seviyesinden yaklaşık 5 Km uzakta iseniz ,  yeryüzündeki hava basıncını daha az hissedecektiniz.

)  Kesit yüzü : Yerçekimi kabaca küp dünyanın merkezine doğru. Sonuçta su (mavi) ve hava (açık mavi) hep yüz merkezinde toplanır. Deniz çevresi iskan edilebilir tek arazidir, havanın toprak ile birleştiği yer (yeşil hatlar) bu resmin ölçeğinin çok dışında kalıyor. Bu resim ölçekli değil. Bu kadar hava ve su için dünyamızda yer yok.

Kesit yüzü : Yerçekimi kabaca küp dünyanın merkezine doğru. Sonuçta su (mavi) ve hava (açık mavi) hep yüz merkezinde toplanır. Deniz çevresi iskan edilebilir tek arazidir, havanın toprak ile birleştiği yer (yeşil hatlar) bu resmin ölçeğinin çok dışında kalıyor. Bu resim ölçekli değil. Bu kadar hava ve su için dünyamızda yer yok.

Engin bir biçimde olduğu için Dünya’nın büyük bir çoğunluğu, çorak geniş kayalar doğrudan uzaya maruz kalacaktı. Eğer bir yüzün kenarında durmuş olsaydınız ve merkeze doğru geri baksaydınız, açık hava ve suyu yuvarlak bir kabarcık şeklinde görmeniz mümkün olurdu. Ben güzel olacağından şüpheliyim.

Kara kökenli tüm yaşam o kabarcık etrafında denizlerden birkaç mil boyunca ince bir küme şeklinde olacaktı.

Dünya’nın küp şeklinde olduğunu varsayarsak muhtemelen çoğu kişi bir hayal kurardı.  Kutup merkezinden iki yüz sonra iki deniz kabarcığı buzullarda katı blok olur. Küp dünyanın tamamen 6 bölge ıssız olurdu. “Yerel Panspermia” nın ötesinde,  iyi bir neden yok, her bir yüzündeki yaşam diğer yüzlerde ki yaşamla ilişkilidir. Eğer biyosferler farklı bir yol izlerse Azot/Oksijen atmosferin yüzleri olabilirdi (hatta biz gibi) ve bir hidrojen, azot, karbondioksit (CO2), atmosfer ve diğerleri 3 milyar yıl önce ile aynı olabilirdi.

Küçük bir alan su ve hava hareketlerini de etkileyebilir. Kasırgalar hakkında endişelenmenize gerek kalmazdı, fakat küp Dünya’da sıcaklık ortalaması fazla olurdu. Eğer batı sahilindeki pasifik okyanusunda bulunursanız (amerika) dişleriniz tir tir titreyecektir; Ve eğer doğu atlantik okyanusunda bulunursanız (yine amerika) ekvatoral sıcaklığının güzel atmosferin etkilerini görürsünüz  Anlamı: Termal enerji çevresinde hava ve su taşınmaktadır. Küp Dünya üzerinde büyük mevsimsel sıcaklık dalgalarıyla başa çıkmak gerekecek.

Tahminimce karmaşık yaşamın küp dünya üzerinde gerçekleşmesi pek olası değil.  Ancak eğer öyle olsaydı, o zaman uzay programı uzun bir yürüyüş kadar kolay olurdu. Ve onların fizikçileri de yuvarlak bir dünya da yaşam nasıl olurdu sorusuna cevap arardı.

Niçin Gökcisimleri Yuvarlaktır ?

 

 

Kaynak:

http://www.geologyin.com/

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
6 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.