Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Fizik Mühendislik

ElektroManyetik Alanların Biyolojik Etkileri-1

 

Em kirlilik kaynakları

 

   Çevremizdeki alan Kaynakları İçin Sayısal Değerler :

Normal havada statik elektrik alan değeri 120-150 V/m değerindedir. Yağmurlu ve şimşekli havalarda bu değer 10.000 V/m’ye çıkabilir. Yeryüzünün DC geomanyetik akısı 0.5 Gauss , AC değeri yaklaşık 10-5 Gauss değerindedir. Vücudumuzda , kalp bölgesinde 10-7   Gauss  , Karın bölgesinde 10-6  Gauss , ciğerimizde ise 10-5  Gauss değerlerinde DC manyetik akı söz konusudur. Elektrikli traş makinesinde bu değer 25 Gauss, flüoresan lambalarda 5-10 Gauss , renkli TV ve bilgisayar ekranında ( CRT’li ekranlar ) 1-5 Gauss değerine ulaşabilir.

Aşağıdaki örnekte bir evin değişik kısımlarındaki  Elektrik Alan Şiddeti ( V/m ) seviyelerini veriyorum.

 •  Yemek Odası: 2
 • Banyo : 2,5-3
 • Mutfak :  5-6
 • Yatak Odası : 5-16
 • Oturma Odası : 7
 • Giriş ( Hol ) : 26

* Size bir soru : Sizce neden hol en yüksek değere sahip ?

Aşağıdaki örnekte ise ev aletlerinin 30 cm uzağındaki elektrik alan şiddeti seviyeleri V/m ( 230V’luk şebeke gerilim için)

 •   Elektrikli battaniye : 500
 •   Su ısıtıcısı : 260
 •   Müzik seti : 180
 •   Buzdoabı : 120
 •   Tost Makinası : 80
 •   Ütü : 120
 •   Saç kurutma makinası : 80

Az sonra sizlere bazı ev aletlerinin 230V gerilimi için farklı uzaklıklardaki manyetik akı yoğunluğu tablosunu vereceğim.  Öncelikle manyetik akı nedir buna bakalım.

[su_youtube url=”http://youtu.be/_yy3ZqZB15w” width=”640″ height=”360″]”Solar Impulse 2″ adlı uçak, gece ve gündüz tek damla benzin kullanmadan 40 bin kilometrelik Dünya’nın etrafından dönecek.[/su_youtube]

Φ harfiyle gösterilen Manyetik akı, toplam manyetizmanın ölçüsüdür ve bu yönüyle elektrik yükün manyetik karşılığıdır. Manyetik akı yoğunluğu ise B harfiyle gösterilir ve birim kesit alandan geçen manyetik akı miktarının ölçüsüdür. Peki aralarındaki ilişki nedir ?

Mıknatıs içinde manyetik akı yönü mıknatısın güney kutbundan kuzey kutbuna doğrudur. Mıknatıs dışında ise ise akı yönü kuzey kutuptan güney kutbuna doğrudur. Bu sebepten manyetik akı mıknatıs içinde ve dışındaki yol boyunca kapalı bir devre oluşturur. Manyetik akı ve manyetik akı yoğunluğu arasındaki ilişki:

\Phi_m = \int \!\!\!\! \int_S \mathbf{B} \cdot d\mathbf S

Burada S ile manyetik akı çizgilerinin geçtiği yüzey alanı gösterilmiştir. Integral işaretindeki S ise integralin yüzey integral olduğunu göstermektedir. Bu genel formüldür. Şayet manyetik akı yoğunluğu sabit ve yüzey alanı da düz ise formül basitleşir.

\displaystyle \Phi_m = B\cdot A \cdot \cos \theta

Burada A toplam yüzey alanı ve θ de akı yönü ile yüzey normal vektörü (yani yüzey ile arasında 900 olan vektör) arasındaki açıdır.Şayet yüzey manyetik akı çizgilerine dik ise formül daha da basitleşir:

\displaystyle \Phi_m = B\cdot A 

* Kafanız karıştıysa benim de üniversitede izleyip mantığını oturttuğum Bu videoyu izleyebilirsiniz.

11046852_10153146451581000_5327193238109648896_n

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gördüğünüz gibi manyetik alan yoğunluğu mesafe arttıkça azalmış. Örneğin sizlere hep söylenen büyük sözü verdır ” televizyonu uzaktan izle ” elbette bunu iyi niyetle söylüyor büyüklerimiz ( gözlerimiz bozulmasın diye ) fakat daha önemli bir şey var eski tüplü televizyonlarda ör: 2 metrede 1 birim radyasyon var ise 4 metrede 0,25 radyasyon olur. Yani uzaklığın karesi ile ters orantılı. Bu yüzden uzakta olmamız her zaman bizim için iyi olacaktır. Yazı dizim devam edecek lütfen bu aşağıdaki spekturumu yazıcıdan çıkartın ve duvarınıza asın. Eminim çok faydasını göreceksiniz . :)

450px-Elektromanyetik_Tayf_TR

 

Dipnot: Yazı dizisi sonunda tüm kaynakları belirteceğim.

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.