ElektroManyetik Alanların Biyolojik Etkileri-3

ElektroManyetik Alanların Biyolojik Etkileri-3

Uzun soluklu olacağa benzeyen yazı dizimizin 3.bölümünde BEM(Biyo-Elektromanyetik)  ile ilgili kuruluşlara göz atacağız.

ICNIRP

* BEM ile ilgili Kuruluşlar *

-1974 yılında IRPA ( Internationa Radiation Protection Association ) Uluslar arası ışınımdan koruma kurulu , NIR ( non-lonizing radiation) yani iyonlaştırmayan ışınım çalışma grubunu oluşturdu ve DC -300 GHz arasında BEM konusunu incelemekle görevlendirildi.

-1977 yılında Paris’te yapılan IRPA kongresinde bu çalışma grubu INIRC ( International non-lonizing radiation committe ) uluslar arası iyonlaştırmayan ışınım komitesine dönüştürüldü.

– IRPA / INIRC kurumu WHO ( world health organisation ) dünya sağlık örgütünün çevre sağlık birimi ile birlikte bazı kriterleri oluşturdu. Bu dökümanda iyonlaştırmayan ışınım konusunda

* problemin fiziği ,

* kaynaklar

* ölçü teknikleri ve cihazları vb. bilgiler derlendi.

Bu bilgilerin sürekli olarak gözden geçirilmesi, yenilenmesi ile birlikte zamanla konuşulan temel ve türetilmiş limitlerin kaynağını oluşturdu. IRPA’nın 1992 yılında Kanada’da yapılan sekizinci kongresinde bağımsız ICNIRP yani uluslararası iyonlaştırmayan ışınımdan koruma komitesi kuruldu ve bu kurul IRPA/INIRC kurumunun yerini aldı. Bu konuyla ile ilgili diğer kuruluşlar ise ;
– ANSI ( American National Standards Instute)

– NRPB ( National Radiological Protection Board)  vb.

Şimdi bunların neye yaracağını merak etmiş olabilirsiniz, hatta okurken sıkılmış bile olabilirsiniz. Buradaki önemli olan şey tarihleri ve kuruluş isimlerini ezberlemek değil. İşin ne kadar ciddi seviyelerde , bağımsız olduğuna inanmak zorunda olduğumuz kuruluşlar tarafından yapıldığını görmemiz açısından önemli. Yani öyle her önüne gelenin ” cep telefonları , baz istasyonları kanser yapar ” sözlerine itibar etmemek gerekiyor . ( bu yapmadığı anlamına da gelmez tabiiki , biz temkinli olacağız )

Şimdi gelelim bu son haliyle ICNIRP kuruluşunun görevlerine.

  • İyonlaştırmayan ışınım konusunda bağımsız , bilimsel çalışmalar yapmak , ulusal ve uluslararası sağlık kuruluşları ve örgütleri ile ortak çalışmalar yapmak ve ilgili çalışmaları izlemek, bunların sonunda elde edilen verilere dayanarak iyonlaştırmayan ışınım konusunda insan ve toplum sağlığı kılavuzları hazırlamak.
  • Bilimsel verilere dayanarak ilgi ve yükümlülük alanına giren konularda öneriler hazırlamak.
  • Uluslararası ve ulusal programların oluşturulması konularında prensipleri belirlemek.
  • Uluslararası çalışma örgütünün ve dünya sağlık örgütünün tanıdığı hükümetler üstü bağımsız kuruluştur.
  • IRPA ve onun uzman kişi ve kurumları ile sıkı işbirliği içerisindedir.
  • Çalışmalarını ulusal ve uluslararası sağlık kurumları , araştırma laboratuvarları , üniversiteler  ve akademik enstitülerle birlikte yürütmek.
  • Epidemiyoloji ( istatistiksel) , biyoloji , fizik ve optik alt komiteleri oluşturulmuştur ve üyeleri fizik, biyoloji, epidemiyoloji , tıp ve mühendislik alanlarından seçilmektedir.

Bir sonraki yazımızda Em radyasyonun fiziksel yönleri olan dalga ve parçacık modeline göz atacağız..

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
BilimTreni sitesinde ve Gelecekbilimde Kanalında Kurucu/Yönetici. https://www.linkedin.com/in/burakcankaya/
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.