Biyoloji Soru - Cevap Tıp Video

Erkekte ve Kadında Kısırlık Testleri Nasıl Yapılır?

ERKEKTE KISIRLIK TESTİ (Sperm Tahlili, Spermiogram)

Yaptırmanız istenecek ilk erkek kısırlık testi sperm testidir. Erkek orgazm olduğunda (boşaldığında) salınan sıvıya semen (meni) denir. Menide spermi besleyip koruyan sıvılar vardır. Sperm testi için meni örneğini mastürbasyonla steril bir kap içine vermeniz istenir. Mastürbasyon sizin için kültürel olarak kabul edilemezse meniyi ilişki sırasında toplamak için özel bir kondom kullanabilirsiniz.

Sperm testi hem meni hem de içindeki spermlerin miktarı ve kalitesi hakkında birçok bilgi verir. Sperm testinde ölçülen bazı şeyler şunlardır:

 • Hacim
 • Toplam sperm sayısı (toplam sayı)
 • Mililitredeki sperm sayısı (konsantrasyon)
 • Hareketli sperm yüzdesi (hareketlilik)
 • Sperm şekilleri düzgün mü? (morfoloji)

Sperm testi erkek üreme sisteminde bir enfeksiyon olup olmadığı konusunda da fikir verebilir.

Sperm örneği verilmesinden sonra 1 saat içinde test edilmelidir. Aynı erkekte farklı zamanlarda farklı sonuçlar çıkabildiği için en az iki hafta arayla iki kez sperm testi yaptırmanız istenebilir. İki kez test yapılması gerçekten bir problem olduğunu söyleyebilmeyi kolaylaştırır çünkü her erkeğin sperm sayısının düşük olduğu zamanlar olur. Sperm örneğini vermeden önce 2-5 gün arası cinsel perhiz (boşalmamanız) istenir.

b_erkek-kisirlik-testi-spermiogram-nasil-yapilir_0613

KADINDA KISIRLIK TESTİ

 • Rahim Filmi (HSG)

 Bu kısırlık testi bir röntgen işlemidir. Önce vajinayı açmak için bir muayene aleti yerleştirilir. Sonra rahim ağzına bir sıvı enjekte edilir. Sıvı rahminizi doldurur. Eğer sıvı kanalların en az birinin ucundan karın içine dökülürse kanallardan en az birinin açık olduğu saptanmış olur. Eğer sıvı kanallardan biri veya her ikisine hiç girmez veya tamamını geçip karın içine dökülmezse etkilenen kanal veya kanalların tıkalı olduğu kabul edilir. Tıkanıklık ameliyatla düzeltilebilir veya düzeltilemez.

 • Laparoskopi

Bu küçük operasyonda göbek deliğiniz altından yapılan çok küçük bir kesiden karın içine laparoskop denilen bir alet yerleştirilir. Doktor kanalların açık olup olmadığını görmek için laparoskoptan bakar. Laparoskop doğurganlığınızı etkileyebilecek yapışıklık veya endometriozis (rahmin içini kaplayan dokunun yanlış yerde gelişmesi sonucu tahriş ve yapışıklıklara neden olabilir) gibi diğer problemleri aramak için de kullanılabilir.

 • Rahim testleri

Aşağıdaki problemleri araştırmak için başka kısırlık testleri önerilebilir:

 • Myomlar (rahimdeki iyi huylu urlar)
 • Polipler (rahim iç döşemesindeki iyi huylu urlar)
 • Yapışıklıklar
 • Anormal şekilli rahim

Yukarıdaki rahim problemlerini saptamak için yapılan kısırlık testleri:

 • Rahim filmi (HSG)
 • Histeroskopi, teleskopa benzer bir aletin rahim ağzından yerleştirilip rahim içine bakıldığı bir operasyondur.
 • Sonohisterogram (SHG, SIS) muayenehanede yapılan bir ultrason işlemidir. Önce ince bir plastik kateter rahim ağzından rahmin içine yerleştirilir ve rahmin içine steril sıvı enjekte edilir. Sıvı rahmin içindeyken rahim boşluğunun iyi bir görüntüsünü almak için vajinal ultrason kullanılır. Bu işlem rahmin kas duvarı hakkında da önemli bilgiler sağlar.

 

 • Hormon Testleri

Hormonların fazla veya eksik olması yumurtlama problemine neden olabilir. Vücudunuzdaki hormon seviyelerini ölçmek için kan testleri yapılır. Doktorunuz doğurganlığınızı etkileyebileceği için bu hormonlardan bazılarını kontrol edebilir. Testler tiroit ve süt hormonlarını da içerebilir.

 • Yumurtalık Rezervi Testleri

Bu kan testleri hormon seviyelerini ölçerler ve vücudunuzda ne kadar yumurta bulunduğu ile bu yumurtaların kalitelerini tahmin etmemizi sağlarlar. Testler adetli iken ve bazen bir kısırlık ilacına başlamadan ve bitirdikten sonra yapılırlar. Doktorunuz bu testleri şu durumlarda yapabilir:  yaşınız 35’ten büyük ise, yumurtalıklarınızdan biri alınmışsa, yumurtalığınızdan bir ameliyat geçirmişseniz, daha önce kısırlık tedavilerine zayıf yanıt vermişseniz ve düzensiz adetleriniz varsa.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her şeye meraklı , bilgisayar hastası , tıp öğrencisi .