Gordon Allport

Doğa D.
Gordon Allport

Gordon Allport 1897 yılında Montezuma, Indiana’da doğdu. Dört erkek kardeşin en küçüğü idi; genellikle utangaç, ama aynı zamanda çalışkan ve hevesli olarak tarif edilmiştirAllport ergenlik çağlarında kendisine ait olan matbaacılık işi sırasında bulunduğu yüksek okulun gazetesinin editörü olarak görev yaptı.

 Ağabeylerinden biri gibi, Allport, ikinci sınıfında mezun oldu ve Harvard Koleji için burs kazandı; Floyd Henry Allport 1915’te, Ph. D. Psikoloji üzerine çalışıyordu.  1922 yılında Harvard’dan psikolojisi doktorasını alarak önemli sosyal psikologlardan biri haline geldi.

Önyargı gibi sosyal psikoloji konuları ile kişilik testleri geliştirmek üzerine çalışmalar yaptı.  Kişilik sorunlarını inceleyip güdülerin “işlevsel” yönden “özerk” olduklarını ileri sürdü.

1919 yılında henüz 22 yaşındayken Allport tek başına Viyana’ya giderek Freud ile tanışmak istedi. Bu amacını gerçekleştirdiğinde Viyana’ya gelirken yakaladığı bir gözlemi Freud’a aktardı. Allport trende, daha önce yaşlı, pis bir adamın oturduğu yere oturmayan bir çocukla tanışmıştı. Çocuk, annesinin kendisine bunu öğrettiğini ifade etmişti. Allport da belirli fobilerin ebeveynler tarafından öğretilmiş olabileceğini düşündüğünü aktardı. Freud bir süre baktıktan sonra “Ve bu çocuk sen misin?” diye sordu.

Allport, Freud’un verdiği tepkiyi oldukça derin bulmuştu. Psikanalitik kuramların çok fazla derine ve bilinçdışı süreçlere odaklanmasının, hastanın o andaki motivasyon, duygu ve yaşantılarını göz ardı etmek olduğunun böylece farkına vardı. Öte yandan Allport’a göre davranışçı yaklaşımda bu anlamda çok yüzeysel olduğu için bu ihtiyaçları göz ardı ediyordu.
Bazı önemli eserleri:
  • Önyargının Doğası, 1954.

  • Kişiliğin Doğası, 1950.

  • Kişilikte Örüntü ve Büyüme, 1961.

 

 Kaynaklar:
psychology.about.com/
tr.wikipedia.org/
www.dpsikiyatri.com/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.