Astronomi

Güneş Sistemindeki Ekstrem Olaylar

Venüs , Güneş’e ikinci yakın gezegen olmakla birlikte onun yoğun atmosferindeki gaz tabakası sebebiyle ısıyı içeriye hapseder ve içerisindeki ısı kontrolden çıkarak sera etkisi yaratmasıyla gezegeni ısıtır. Sonuç olarak Venüs sıcaklığı 870 derece F (465 derece C) kurşunu eritmeye yetecek bir sıcaklığa ulaşır.

Güneş’e en yakın gezegen olan , Merkür’ün yüzeyi 840 derece F (450 derece C) ulaşabilir. Ancak , bu gezegen de herhangi bir ısı hapsedecek yeterli atmosfer yoktur , bu yüzden gece sıcaklık -275 derece F (-170 derece C) olabilmektedir.

Kızıl gezegen ; iki şeye Güneş sistemindeki en yüksek dağ ve en derin çukurlara ev sahipliği yapmaktadır. Olympus Mons adlı bu dağ aşağı yukarı 17 mil (27 kilometre) yüksekliktedir. , Everest dağının yaklaşık 3 kat uzunluğundadır. Valles Marineris ise derine gidildiği sürece 5-6 mil (8-10 kilometre) ve bazı yerlerde aşağı yukarı 2,500 mili (4,000 kilometre) bulabilir bu Avustralya’nın genişliği kadardır.

Neptün’ün jet akıntılı rüzgarlarla 1.500 mille hareket ederken görebilirsiniz. Güneş sisteminde görülen rüzgar enerjisini alıp sürmek için en hızlı kullanan gezegendir ve bunun nasıl olduğu gizemini korumaktadır

Satürn muhteşem halkalarıyla en ünlü gezegendir. 2009 yılında keşfedildi. Dünya dan bir halkası çok silik görülebilir.

Güneş sistemindeki en büyük toz fırtınaları Mars’ta olur , tüm kızıl gezegenin üstünü örtebilir ve aylarca sürebilir. Bir teoriye göre havadaki toz parçaları güneş ışığı emmesiyle Mars üzerinde büyük toz fırtınaları başlar, Mars’ın kendi çevresindeki atmosferi ısınır. Sıcak hava boşlukları soğuk bölgelere doğru akar.

Satürn halkalarıyla ünlü olabilir ama Jüpiter , Uranüs ve Neptün’ün de halkaları vardır. Ancak Satürn’ün kuzey kutbunda bulunan altıgen şeklindeki bulut şimdiye kadar başka gezegen de görülmedi ,kenarlarından her biri neredeyse 7,500 mil (12,500 kilometre) içine dört adet Dünya sığacak kadar büyüktür. Termal görüntüler gezegenin atmosferine yaklaşık 60 mil (100 kilometre) ulaştığını göstermektedir..

Jüpiter’in en olağanüstü özelliği şüphesiz yüzeyindeki büyük kırmızı noktadır. Bu dev fırtına 300 yıldır devam ediyor. Bu en geniş çaplı fırtınadır , büyük kırmızı nokta Dünya’nın yaklaşık 3 katıdır.
Adsız

Çeviri ve Düzenleme : JamesClerk & Euler
Kaynak : http://www.space.com/

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.