Güneş Tutulmaları Ve Depremler

Mehmet
Güneş Tutulmaları Ve Depremler

Özet: Tutulmalar ile depremler arasında gerçekte hiçbir ilişki bulunmuyor. Aslında tüm olan biten “algıda seçicilik” şeklinde açıklanabilir.

Merhaba sevgili Bilim Treni okurları bugün medyanın ve çeşitli haber kaynaklarının sıklıkla üzerinde durduğu televizyon yayıncılarının çeşitli komplo teorileriyle bilgi kirliliği yaptığı bir konu üzerinde duracağız. Bu konu depremler ve tutulmalar arasında ki ilişki. Bunu yazma sebebimiz toplumda bu konuda çok ciddi bir bilgi eksikliği ve varolan bilginin de yanlış olmasından kaynaklanıyor.

Güneş Tutulmaları ile deprem oluş tarihleri arasında istatistik açıdan bir ilişki bulunamamıştır. Güneş tutulmalarının hemen öncesi ve sonrasında olan depremlerin sayısı tüm depremlerin yüzdebiri oranındadır.             17 Ağustos 1999 depreminden önce de (13 Ağustos 1999) güneş tutulmasının yaşanması, bir rastlantı olmadığı şeklinde yоrumlandı. 8 Ekim 2005 Pakistan Muzafferabad depreminden 5 gün önсe 3 Ekim 2005’te ve 2004’teki Sumatra depreminde de yine güneş tutuldu. Bu durum kuşkuları körükledi. Ancak Dünya genelinde  depremler ve tutulmalar arasında oransal bir bağ bulunmamaktadır.

1. Günde ortalama 3-4 deprem oluyorsa Güneş Tutulması öncesi ve sonrasında deprem olması doğal bir dağılım sonucudur. Doğa, Güneş Tutulmalarına ayrıcalık yapmamaktadır.

2. Güneş Tutulması ile diğer Yeniay ve Dolunay evreleri arasında kütleçekimsel kuvvet olarak fark yoktur. Güneş tutulmasının 7 gün öncesi ve sonrasında bu toplam etki en az olur. Güneş Tutulmalarının depremleri tetiklediğinden sözedilemez.

3. Güneş Tutulmaları ile deprem oluş tarihleri arasında istatistik açıdan bir ilişki bulunamamıştır. Güneş tutulmalarının hemen öncesi ve sonrasında olan depremlerin sayısı tüm depremlerin yüzdebiri oranındadır.

4. Depremlerin, yerkabuğunda biriken gerilimin boşalması olduğunu, bu gerilim birikmesinin de tutulmalarla ilgili olmadığını da söyleyebiliriz.
Bu bilgilerden sonra, Güneş tutulmalarının yerkabuğundaki depremleri tek başına tetikliyen bir mekanizma olduğundan sözetmek yanlış olacaktır…

 

İstatistikler Ne Diyor ?

sekil_3_800

Depremlerin Yer-Güneş uzaklığına göre yıl içindeki dağılımı (Mavi noktalar 6-9.9 arasındaki depremleri, oklar Yeniay evrelerini, sarı noktalar Güneş Tutulması olan Yeniay evrelerini gösteriyor.) 

Depremlerin Yeniay evrelerinin etrafındaki dağılımların da rastgele olduğu göze çarpmaktadır. Güneş tutulması ile diğer Yeniay evreleri etrafındaki deprem dağılımları arasında da bir fark görülmemektedir. Güneş tutulmalarının 6 gün öncesi ve 6 gün sonrasını incelemenin bir anlamı yoktur. İncelendiğinde, diğer Yeniay evrelerinden farklı değildir.

 

Koyu mavi noktalar büyüklüğü 6 ve yukarı olan depremleri, siyah çemberler Yeniay evrelerini (çember çapı 7 günlük aralığı gösterir), kırmızı çemberler Güneş tutulmalarını göstermektedir.

Koyu mavi noktalar büyüklüğü 6 ve yukarı olan depremleri, siyah çemberler Yeniay evrelerini (çember çapı 7 günlük aralığı gösterir), kırmızı çemberler Güneş tutulmalarını göstermektedir.                                      

İstatiksel anlamda baktığınızda, Güneş Tutulması veya Yeniay evrelerinde deprem yığılmaları sözkonusu değildir. Bunu tüm deprem verileri için yaptığınızda da sonuç değişmemektedir.

 

Kaynaklar:

http://www.tug.tubitak.gov.tr

http://www.evrimagaci.org

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.