Hipokampus Nedir?

Doğa D.
Hipokampus Nedir?
Hipokampus beynin limbik sisteminde önemli bir rol oynamaktadır; küçük, eğri bir oluşumdurHipokampus yeni anıların oluşumunda rol oynayan ve aynı zamanda öğrenme ve duygularla da ilişkilidir. Medial temporal lobda yer alan hipekampus, hafıza ve yön bulmada önemli rolü olan bölgedir. Bir gri cevher tabakası olup, lateral ventrikülün alt boynuz tabanı boyunca uzanır. Filogenetik olarak en eski beyin kısımlarındandır.
Beynin hafıza ve yön bulma ile ilgili bu bölgesine şekil olarak deniz atına benzediği için yunanca deniz atı anlamına gelen hippocampus (Yunanca: ιππος, hippos = at, καμπος, kampos = deniz) adı verilmiştir.

Beynin simetrisi nedeniyle beynin her iki hemisferinde (yarım küresinde) de bulunurHipokampus’un her iki tarafı zarar görmüş olduğunda, yeni anılar oluşturma yeteneğine engel olabilir.  Eğer hasar sadece beynin bir tarafında sınırlı ise, hafıza fonksiyonu neredeyse normal kalır.

Yaş da Hipokampus’un işleyişi üzerinde önemli bir etkisi vardır.  Bir yetişkin 80 yaşına ulaştığı zaman, hipokampustaki sinir bağlantılarını yüzde 20 kadar kaybedebilirlerBu kaybı yaşayanlar bellek performansında önemli düşüşler gösterir. 

Alzheimer hastalığında hipokampus beyinde ilk etkilenen yerlerden biri olur.

Kaynaklar:
psychology.about.com/
tr.wikipedia.org/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
31 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.