Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji

İnsan Beyni: Olgular ve Anatomi

Özet: İnsan beyni, insan sinir sisteminin komut merkezidir. Bu duyu organları girdi alır ve kaslara cıktı gönderir. İnsan beyni, diğer memeli beyinleri ile aynı yapıya sahiptir, ancak diğer beyinlere kıyasla vücut büyüklüğüne göre büyüktür.

Giriş

İnsan Beyni Hakkında Bilgiler:

  • İnsan beyni, vücut büyüklüğüne göre bütün omurgalılar içerisinde en büyük olanıdır.
  • Yaklaşık 1,5 kilogram ağırlığındadır.
  • Beyin, bir insanın vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 2 kadarıdır
  • Yaklaşık 86 milyar sinir hücresi (nöron) ”gri madde” bulundurur.
  • Milyarlarca sinir lifleri (akson ve dendritler) ”beyaz madde” bulundurur.
  • Nöronlar trilyonlarca bağlar içerir.
Nöronlar

 

    İnsan Beyninin Anatomisi

İnsan beyninin en büyük kısmı hemisferdir ve ikiye ayrılır. Altında beyin sapı yatar ve arkasına serebellum (cerebellum) oturur. Frontal lob, Parietal lob, temporal lob ve oksipital lob olmak üzere beynin dış tabakasını oluşturan dört kısım, serebral korteks vardır.

Tüm omurgalı beyinler gibi üç bölümden oluşur. Bunlar;  ön beyin, orta beyin, ve art beyin olarak bilinirler. bunların her biri karıncıklar olarak adlandırılan sıvı dolu boşluklar içerir. Ön beyinde üst düzey işlevleri kontrol eden serebral korteksin çeşitli lobları bulunur, orta ve art beyin ise daha çok bilinçdışı, otonom işlevler ile ilgilidir.

 

Frontal lob: bilinçli düşünme; zarar görmesi durumunda ruh hali, hissiyat değişikliği olabilir.

Parietal lob: çeşitli duyu organlarından gelen bilgileri birleştirmede önemli rol oynar. Ayrıca nesnelerin kullanılması ve bazı mekansal görüş işlemelerinde (visuospatial processing) parietal lobun kimi bölümleri rol alır.

Oksipital lobgörme duyusuyla ilgili bilgilerin işlendiği lobdur. Hafif zarar görmesi halüsinasyonlara sebep olur.

Temporal lobses ve kokunun algılanması, aynı zamanda da yüzler, mekanlar gibi karmaşık uyaranların işlenmesi bu lob tarafından sağlanır.

Serebellumduyu organlarından gelen bilgilerle haraketi ilişkilendirir. Bu lob özellikle dengenin sağlanmasında önemli rol oynar.


Serebal korteks büyük ölçüde insan beyninde ”büyütüldüğü” ve karmaşık bir bölüm olduğu kabul edilir. Görsel işleme kafatasının arka yanında oksipital lob da yer alır. Beyin omurilik,soğanilik ve pons ile bağlıdır ve orta beyni oluşturur. Beyin sapının temel işlevleri şunlardır: beyin ve vücut arasındaki bilgi geçişini sağlamak; yüz ve kafa kranial sinirlerinin tedariğini yapar;kalp, solunum ve bilinç kontrolünde kritik işlevleri yerine getirir.

Beyincik beyin altında yatan ve motor kontrolleri gibi önemli işlevleri vardır. Bu koordinasyon ve denge için bir rol oynamaktadır, ve ayrıca bazı bilişsel işlevlere sahiptirler.

 

Kaynaklar:

tr.wikipedia.org/
www.livescience.com/

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.