Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Bilim İnsanları

Jane Goodall

Jane Goodall (3 Nisan 1934)

İngiliz primatolog, etolog ve antropolog. Şempanzeler üzerinde dünyanın en önde gelen uzmanlardan birisi olarak kabul edilen Goodall en çok Gombe Stream National Park Tanzanya yabani şempanze sosyal ve aile etkileşimleri üzerine olan 55 yıllık çalışması ile bilinir.  Jane Goodall Enstitüsünün ve  Roots & Shoots* programının kurucusudur. Hayvan hakları üzerine çalıştı. Nonhuman Rights Project**  kurulunda görev almıştır.

Jane Goodall Londra, İngiltere’de doğdu. Babası Mortimer Herbert MorrisGoodall isimli bir işadamı ve annesi Vanne MorrisGoodall Margaret Myfanwe Joseph ismi ile yayın yapan bir romancıdır. Bir çocuk iken, babası tarafından Jubilee adlı bir canlı şempanze oyuncak verildi; oyuncak ile onun hayvan sevgisi erken başladı. Bugün, oyuncak hala Londra’da şifoniyerde oturur. 

10417689_10152692266367171_3355645666211042043_n1 yaşında iken, şempaze oyuncağı ile.

Temmuz 1960 yılında, 26 yaşındayken, Jane Goodall, İngiltere’den Tanzanya  gitti ve cesurca yabani şempanzelerin az bilinen dünyasına girdi.Yanında bir çift dürbün ve dizüstü bilgisayardan başka birşey yoktu. İnatçı ve optimist karakteri sayesinde, başlangıçta utangaç davranan hayvanların güvenini kazandı. O bazen tuhaf ve genellikle tanıdık-görünen kendi hayatının içinde bir pencere açmayı başardı. Ve bugün toplumca tanınan, toplumun hayranlığını kazanmış birisi haline geldi. Bugün, Jane’in çalışmaları tehlike altındaki türler, özellikle şempanzeler için hepimizin payına düşeni yapması adına ilham vermekte ve dünyayı insanlar ve hayvanlar için daha iyi bir yer yapmak için insanları teşvik etmektedir. Jane Goodall Enstitüsü Tanzanya Gömbe Milli Parkı’nın ünlü şempanzelerini korumak için çalışır fakat yerel halkın ihtiyaçlarına geniş kapsamlı bir yaklaşım olmaksınız başarılı olamayacağını kabul eder. Afrika toplum merkezli koruma programlarının Afrika’ da sürdürülebilir kalkınma programlarını geliştirir, yerel halkla gerçek ortaklıklar hedefler. 

goodall-touch_1414_600x450

Bu programlar 1994 yılında Gömbe etrafında başladı, ancak başladığından bu yana kıtanın diğer bölgelerinde yayılmıştır. Aynı şekilde, Jane 1991 yılında Tanzanya’ lı bir grup öğrenci ile Roots & Shoots programını başlattı. Bugün 120’den fazla ülkede yaklaşık 150,000 üyesi ile üniversite aracılığıyla okul öncesi genç insanlar için Enstitü’nün küresel çevre ve insani gençlik programıdır.

 

Jane Goodall’ ın TED üzerinden konuşması, Türkçe altyazı mevcut.

 

 

 

 

Notlar ve İleri Okumalar:  

1-) Roots & Shoots: Kökler ve Sürgünler.

2-) Nonhuman Rights Project: http://www.nonhumanrightsproject.org/

http://tr.wikipedia.org/wiki/Jane_Goodall

http://www.nationalgeographic.com/explorers/bios/jane-goodall/

https://www.facebook.com/janegoodall

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

James Watson was quoted as saying “we used to think that our fate was in our stars, but now we know, in large measures, our fate is in our genes”.