Kahramanlık Psikolojisi

Doğa D.
Kahramanlık Psikolojisi

Giriş

Bazı insanlar büyük tehlikeler karşısında kahramanca eylemleri neden yapar?
Kahramanlık düşüncesi, birçok örnekler ile akla gelebilirKahramanlık derinden kültürler arasında değerli bir şeydir, ama tam olarak bir kahramanı nasıl tanımlarsınız?
Bazı insanların kahramanca hareketlerine veya onları harekete geçirmesine ilham veren şey nedir?
Araştırmacılar insanların kötü eylemleri gerçekleştirmesinin nedenleri hakkında çok şey biliyor olsa da, insanları kahraman yapan etkenler hakkında bilgimiz bu kadar açık değildir.

Kahramanlık Nedir?

İnsanlar ve kahraman olmak öğretimine odaklanan kar amacı gütmeyen bir organizasyon göre, kahramanlık ahlaki bir amaç için başka bir kişi adına yapılan davranış ya da eylem içerir.
 Kahramanlık dört temel unsurda  tanımlanır:    
  • Gönüllü yapılır
  • İnsanların hizmet ya da ihtiyaç topluluklarında yapılır
  • Bir tür fiziksel, sosyal ya da yaşam kalitesi açısından risk içerir
  • Ceza veya maddi kazanç sağlamak gereksinimi kalmadan yapılır    

 

Bir İnsanı Kahraman Yapan Şey Nedir?

Amerikalı bir Psikolog 2004 yılının konularında yayınlanan bir makalede, araştırmacılar Selwyn Becker ve Alice Eagly kahramanlık durumunu sağlamak için bir araç olarak kendine hizmet amaçlı bir davranış olabileceğini ileri sürdü. Diğer bir deyişle, bazen fedakar davranışlar çekici olup ,uzun süreli ödüllerin yolunu açabilir.
Araştırmacılar uzun zamandır insanlar ve hayvanların kendilerine genetik bir akraba seçilimi olarak bilinen ve ilgili olanlara yardım etmenin daha olası olduğunu biliyorlardı. Bizim genlerimizi paylaşanlara yardım ederek, bu genlerin gelecek nesillere aktarılması olasılığını sağlamak için yardım etmeliyiz. Diğer durumlarda, bir gün geri dönmek için bize yardım edebilirler. Buna karşılıklı fedakarlık diyorlar.
Ama ne çeşit bir karşılıklı fedakarlık bu akrabalarımızdan yardım bekliyor olabilir? Bu gibi durumlarda, kültürel ve kişilik olarak durumsal değişkenler önemli rol oynayabilir. İnsanların kahramanca eylemleri sonrasında, genellikle kahraman olarak kendilerini görmüyorlar; sadece bu durumda başkasının yapacağını yaptıklarını iddia ediyor. Hemen her gün ölüm-kalım karşısında, bu durum güç ve yakınlık olarak bazı insanları harekete geçiren ilham kaynağı olabiliyor.
Bazı insanlar da onları fedakar ve cesur bir şekilde hareket etmeye yatkın kişilik özellikleri olabileceğini düşünüyor. Araştırmacılar onları güvenle ve ahlaki açıdan zor durumlarda bu şekilde davranmalarına yol açtığını, belirli bir zihin-set olanlar için acil bir durum oluştuğunda hemen ve bilinçsizce hareket eğiliminde olduklarını ileri sürmüşlerdir.
Kaynak:
http://psychology.about.com/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.