Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji

Kişilik Hakkında 10 Gerçek (Bölüm 2)

6. Kişilik, Kişisel Tercihleri Etkiler

Kişiliğiniz, kişisel tercihleriniz üzerinde derin bir etkisi olabilir, ama bu etkilerin sizin tercihlerinizde ne kadar kapsamlı bir etkisi olduğunu öğrenmek bir şok gibi gelebilir.

Müzik zevkinize göre arkadaş seçiminiz, benzersiz kişiliğinizi günlük hayatta yaptığınız hemen her seçim  etkileyebilirÖrneğin, bir aday seçmeden önce dikkatli bir şekilde ”sorunlar” konularını düşünerek desteklediğiniz aday için kendinizle gurur duyuyor olabilirsiniz; Bu araştırma, kişiliğin siyasi tercihlerde önemli bir rol oynadığını düşündürmektedir.

Toronto Üniversitesi araştırmacıları tarafından yapılan bir çalışmada, kendilerini muhafazakar olarak tanımlayan kişilerin kişilik özelliği ”düzenlilik” denilen olgu daha yüksek bulunurken, kendi kendilerini tespit ederek liberal olanlar da empati’nin daha yüksek olduğunu buldular. 

7. İnsanlar kişiliğinizi Facebook profilinize bakarak yargılayabilir

Sonunda, online durumlarda ortaya çıkarmak istediğiniz bilgilerinizi seçmek istersiniz. Kendinizin en çekici fotoğrafını göndermek için seçer ve bunları yapmadan önce ve yorumlarınızı düzenleyip gözden geçirebilirsiniz.  Şaşırtıcı bir şekilde, bir çalışmada, Facebook profilleri aslında gerçek kişiliğinizi taşıma konusunda oldukça iyi olduğu keşfedildi.

Bir çalışmada, araştırmacılar 236 ABD üniversite çağındaki bireylerin çevrimiçi profillerine baktıKatılımcılar ayrıca, anketlerin kişilik özelliklerini ölçmek için tasarlanmış dışa uyumluluk, sorumluluk, nevrotizm ve açıklık da dahil olmak üzere anketleri doldurdu. Gözlemciler, katılımcıların çevrimiçi profillerine dayalı şahsiyetlerini, ve bu gözlemlerin kişilik anket sonuçları ile karşılaştırıldı.

Araştırmacılar, gözlemcilerin, bir insanın kişiliği hakkında doğru bir yorumlamayı Facebook profiline dayanarak elde etmenin mümkün olduğunu buldu. 

8. Çok sayıda Faktör Kişilik Bozukluklarına Katkıda Bulunabilir

Amerika Birleşik Devletlerinde yetişkinlerin yaklaşık %15’de 10 kişinin en az bir kişilik bozukluğu belirtileri deneyimlediği/gösterdiği tahmin ediliyorAraştırmacılar, borderline kişilik bozukluğu ve obsesif-kompulsif bozukluk gibi farklı kişilik bozukluklarının başlangıcı için faktör paylarını belirlediler.

Bu faktörler şunlardır:
  • Genetik
  • Yaşıtları ile ilişkileri
  • Yüksek hassasiyet
  • Sözlü taciz
  • Çocukluk travması

 

9. Kardinal Özellikler Nadirdir
Psikolog Gordon Allport, Kardinal özellikleri bir bireyin bilinen ve sık sık özellikle bu özelliği ile tanımlanır, bireyin yaşamına egemen olur diye nitelendirdi. Bu özellikler nadirdir, ancak kabul edilirBirçok durumda, insanlar çok kişilik türü ile özdeşleşmiş isimler olduğu için bu özellikler bu kadar bilinir haldedir. Sık kullanılan terimler kökenini düşünün: Freudyen, Makyavelist, narsizm, Don Juan ve Mesih gibi. 

Çoğu insan için, kişilik, karışımlardan oluşan özellikler yerine, merkez ve ikincil özelliklerden oluşur. Merkezi özellikler, tutumları ve durumsal davranışları ile ilgili olmakla beraber ikincil özellikler, kişiliğin temel çekirdeğini oluşturur. 

10. Evcil Hayvanınız Kişiliğiniz Hakkında Bilgi Ortaya Çıkarabilir
4 bin 500 kişilik bir çalışmada, araştırmacılar katılımcılara kendilerini daha fazla köpek insanı  ya da kedi insanı olarak kabul edip etmediklerini katılımcılara sorduBu kişiler Ayrıca dürüstlük, açıklık, nevrotiklik ve külfetli gibi geniş özellikleri olan bir dizi kişilik anketini tamamladı
Araştırmacılar, kendilerini köpek olarak kabul eden insanların daha çok dışa dönük ve başkalarını memnun etmek için istekli olduğunu söylerken, kendilerini kedi olarak kabul eden insanlar ise daha çok içe dönük ve meraklı olma eğilimini keşfetti.

 

Kaynaklar:

www.psychologytoday.com

psychology.about.com/

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.