Kişilik Hakkında 10 Gerçek

Doğa D.
Kişilik Hakkında 10 Gerçek

GirişKişilik bizi biz yapar. Romantik partnerlerimizi, arkadaşlarımızı, ailelerimiz ile etkileşim için hangi seçimi yaptığımız, nasıl bir yaşam yaratmak istediğimiz üzere, hayatımızın neredeyse her yönünü etkilerAma hangi faktörler kişiliğimizi etkiler?  Kişiliklerimizi değiştirebilir miyiz, ya da  genel özelliklerimiz ömür boyunca sabit kalır

1. Doğum Sırası Kişiliği Etkiler

Muhtemelen bu kavramı daha önce duymuşsunuzdurİlk doğan çocuklar genellikle “otoriter” ya da “sorumlu”iken, son doğan çocuk “düşüncesiz” ve”sorumsuz” olarak açıklanmıştır. Ama bu yaygın klişeler ne kadar doğru?

Yıllardır pop psikoloji kitapları kişiliğin doğum sırasında etkisinin olduğunu yazmıştır; Ancak olay hakkında sağlam kanıtlar yakın zamana kadar anlaşılması zor bir fenomen olarak kaldıBazı deneysel çalışmalar, doğum sırası ve aile boyutu gibi şeylerin gerçekten kişilik üzerinde bir etkisi olabileceğini buldu.

2. Kişiliğiniz Yaşam Boyunca Nispeten İstikrarlıdır

Kişiliğin uzun – vadeli çalışmalarında, kişiliğinin en temel bazı parçalarının ömür boyunca sabit kaldığı bulunmuştur. Biz yaş olarak üç yönlü anksiyete (kaygı) düzeyleri değiştirme eğilimi gösteririz. Dostluk ve şevk, yeni deneyimler için var olmak üzeredir.

Araştırmacı Paul T. Costa Jr.’ye göre, biz büyüdükçe genel kişiliklerin değiştiğine yönelik hiçbir kanıt yoktur.

”İnsanlar kişiliklerinin yaş ilerlediği süreçte değiştiğini sanır, ama aslında olan, insanların alışkanlıklarını değiştirmesi, kendi güçlerini, sağlıklarını, sorumluluklarını ve şartlarını değiştirmesidir; kendi temel kişiliklerini değil.” diye New York Times gazetesindeki makalesinde yer alıyordu.

3. Kişilik Özellikleri Bazı Hastalıklara Bağlıdır

Geçmişte, farklı kişilik özellikleri bir dizi belirli hastalıklar için katkıda bulunduğundan şüpheleniliyordu. Örneğin, düşmanlık ve saldırganlık sık sık kalp hastalığına bağlı idi. Bu olaydaki zorluk, bazı çalışmalar bir bağlantı ortaya çıkarmak isterken(bir bağlantı bulunurken), diğer çalışmalarda böyle bir bağlantı bulunmadığını gösterdi. 

Son zamanlarda araştırmacılar istatistiksel bir teknik olan meta-analiz’i kullanarak kişilik ve hastalık arasındaki bağlantıyı daha önceki araştırmalarda yeniden değerlendirmek için kullanılır. Buldukları ise, nevrotik kişilik özelliği ve beş hastalık; baş ağrısı, astım, artrit, peptik ülser ve kalp hastalığı arasında daha önce fark edilemeyen bazı bağlantılar vardıBaşka bir çalışmada, utangaçlık daha kısa bir ömür ile bağlantılı olabileceği ileri sürüldü.

4. Hayvanların Kendine Özgü Kişilikleri Vardır

Size hiç evcil hayvanınızın onu eşsiz kılan bir kişiliği var gibi göründü mü? Hayvan araştırmacıları, hayvanların  (filler, kuşlar örümcekler)’e kadar neredeyse her türünün, davranışları ve yaşam boyu devam tuhaflıkları ile kendi kişiliklerinin (kendi tercihlerine kadar) var olduğunu buldular.

5.  Araştırmalar Beş Temel Kişilik Özelliğinin Olduğunu Göstermektedir

Geçmişte, araştırmacılar tam olarak kaç kişilik özelliğinin var olduğunu tartışıyorlardı. Allport gibi erken araştırmacılar 4.000 kadar farklı kişilik özelliklerinin, Raymond Cattell gibi diğerleri ise 16 kişilik özeliklerinin varlığını öne sürdüBugün, pek çok kişilik araştırmacısı, insan kişiliğini oluşturan beş temel kişiliğin geniş boyutlarını tanımlayan kişiliğin beş faktör kuramına destek vermiştir:

1. Dürüstlük
2.Hoşluk
3.Sorumluluk
4.Nevrotizm
5.Açıklık

DEVAMI GELECEKTİR…

Kaynaklar:

psychology.about.com/

en.wikipedia.org
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

 

 

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
2 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.