Psikoloji

Kişilik Perspektifleri

Kişilik, psikoloji içinde görülmesi gereken önemli konulardan biridir. Çeşitli kişilik teorileri vardır ve büyük olanların çoğuna dört ana bakış açılarından biri düşer. Kişilik, bu bakış açılarının her birinden bu desenlerin nasıl oluştuğunu ve insanların bireysel düzeyde nasıl farklı olduğu ve farklı kişilik desenleri de dahil olmak üzere bunları tanımlamak için çalışır.

Psikanalitik Perspektif

Kişiliğin psikanalitik bakış açısı, erken çocukluk deneyimlerinin önemi ve bilinçaltını vurgular. Bşeyler kişiliğin bilinçaltında gizli rüyalar yoluyla, serbest çağrışım da dahil olmak üzere farklı şekillerde ortaya çıktığına inanan psikiyatrist Sigmund Freud tarafından oluşturuldu. NeoFreudyen teorisyenleri; Erik Erikson, Carl Jung, Alfred Adler ve Karen Horney de dahil olmak üzere ,bilinçdışı’nın önemine inanıyorlardı ama Freud’un teorilerinin diğer yönleri ile aynı fikirde değillerdi.

Teorisyenler ve Önemli Teorileri

 

Sigmund Freud: Erken çocukluk olayların önemini, kişilik gelişimi ve oluşumunda bilinçsiz ve cinsel içgüdülerin etkisini vurguladı.
Erik Erikson: Kişilik ve sosyal kişilik elemanlarının tüm ömrü boyunca nasıl şekillendiğinin gelişimi ve kimlik bunalımını vurguladı.
Carl Jung: Kolektif bilinçdışını, arketip ve psikolojik türleri gibi kavramlar üzerinde durdu.

Alfred Adler: Adler, evrensel olduğuna inandığı aşağılık (duygusal açıdan) altında yatan duygulardan kaynaklandığını düşünüyordu. Üstünlük elde etmek için bu arzular, aşağılık duygularının altında yatan nedenlerinden kaynaklanıyordu. Kişiliğinin altında yatan ana sebep üstünlük, ya da zorlukları aşmak ve daha yakın kendilik- gerçekleştirme  arzusu için doğru çaba gerektiriyordu.

 

Karen Horney: Temel anksiyete’nin üstesinden gelme üzerine çalıştı, izole olma duygusu ve dünya da yalnız olma duygusu üzerine durdu. Ayrıca rol oynayan kişilik, toplumsal ve kültürel faktörler, ebeveyn-çocuk ilişkisi de dahil olmak üzere bunların önemini vurguladı.

 

Devamı gelecek….

 

Kaynaklar:

psychology.about.com/

www.psychologytoday.com

en.wikipedia.org

 

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.