Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Biyoloji Soru - Cevap Tıp Video

Kısırlık Tedavisi Nasıldır ve Kaç çeşittir?

KISIRLIK TEDAVİSİ

Kısırlık  tıp litaratüründe infertilite, herhangi bir korunma olmaksızın düzenli ilişkiye rağmen bir yıl içerisinde eşlerin istemesine rağmen çocuk sahibi olamamalarına denir. Erkeklerde bulunan kısırlık sorunu son yıllarda ortaya çıkan gelişmelerle büyük oranlarda tedavi edilebilir bir durum halini almıştır. Tedavi çiftlerin yaşı, kısırlık süresi (kaç yıldır korunmadıkları) ve over rezervi gibi kriterlere göre planlanmaktadır. Over (yumurtalık) rezervi tedavinin planlanmasını ve çiftin çocuk sahibi olma şansını belirleyen önemli bir konudur. Kısırlık tedavisi genel itibariyle şu şekilde olmaktadır.

 

3165_kisirlik3

AMELİYAT TEDAVİLERİ

Kadınlarda laparoskopi ve histereskopi ile yapılan ameliyat tedavileri kısırlık tedavisinin en önemli yapı taşlarını oluşturmaktadır. Mesela endometrioma (çikolata kisti) varsa ya da rahim içerisinde septum (perde), polip, miyom benzeri  bir patoloji mevcut ise bunların tedavisinde laparoskopi ve histeroskopi gerekebilir. Erkeklerde ise en sık rastlanan ve tedavisi mümkün olan nedeni varikoseldir. Ergenlikte başlayan yumurta damarlarındaki varisleşme giderek ilerler ve spermlerin sayı, hareketlilik ve dölleme gücünü zamanla düşürür. Geç kalınmadan ve özel mikrocerrahi teknik ile ameliyat edilerek ortadan kaldırılabilir. Mikrocerrahi yöntemin ehil ellerde teknik başarısı %99 un üzerinde olup hastaların %80’ i ameliyattan fayda görür. Eski yöntemler ile başarısız varikosel ameliyatı geçirenlere de mikrocerrahi teknik ile düzeltme ameliyatı yapılabilir.

AŞILAMA TEDAVİSİ

Erkeğin laboratuarda meni vermesi sonucu en iyileri seçilip bazı kimyasal maddeler ile hareketlilik arttırılır. Aynı şekilde kadının da yumurta sayı ve kalitesi ilaçlarla artırdıktan sonra aşılama işlemi bir Kadın-Doğum uzmanı muayenehanesinde aşılama yapılabilir. Anesteziye ihtiyaç olmadan erkeğin spermi bir çeşit enjektörle kadının rahmine bırakılır ve spermlerin yumurtayı döllemesi beklenir. Bu yöntem hem erkek hem de kadın kısırlığında kullanılır. Varikoseli olanların bu işlem öncesi tedavisi başarı şansını arttırır.

TÜP BEBEK TEDAVİSİ (IVF, ICSI)

Kadının yumurtalıkları uyarıldıktan sonra yumurtalar toplanır. Erkeğin spermleri ile aynı kaba konarak döllenmeye bırakılır. Oluşan embryolar kadının rahimine 2-3 gün içinde yerleştirilir. Tüp bebek işlemi, tüplerin tıkalı olduğu, erkek infertilitesinde ve önceki başarısız IUI denemeleri sonrası tercih edilir. Yumurtalıklar yumurta elde etmek için uyarılır. Önce gonadotropin salgılayıcı hormon (GnRH) analoğu 8-10 gün verilir. Sonrasında günlük human menopozal gonadotropin (HMG) veya follikül uyarıcı hormon (FSH) enjeksiyonu ile yumurtalıklarda çok sayıda follikül gelişimi sağlanır. Yaklaşık 8 gün sonrasında ultrason ile folliküllerin sayısı ve büyüklüğü ölçülür. 1-2 follikül 18 mm çapa ulaştığında human korionik gonadotropin enjeksiyonu yapılır. Yumurta toplama işlemi 36 saat sonraya planlanır.

Yumurtalar transvajinal ultrason eşliğinde toplanır. Ultrason folliküllerin görüntülenmesine ve iğnenin follikül içine doğru itilerek içinde yumurtayı içeren sıvının aspire edilmesine yardımcı olur. Sıvı laboratuvar personeli tarafından incelenir ve yumurta bulunursa inkübatöre konulur. Bu işlem tüm folliküller için yapılır. Yumurta toplama işlemi sırasında ya da hemen sonrasında erkekten alınan menide en kaliteli spermlerin ayrımı yapılır. Yumurta toplamadan yaklaşık 5 saat sonra yumurta ve sperm aynı kapta inkübatöre yerleştirilir. Ertesi gün yumurtalar normal döllenmenin olup olmadığın araştırılması için incelenir. Döllenmiş yumurtalar inkübatörde embryo oluşması için bırakılır. Yumurta toplamadan 2-3 gün sonra özel bir kateter aracılığıyla embryolar kadının rahmine yerleştirilir. Takip eden üç hafta hormon tedavileri verilir, sonrasında gebelik testi yaptırılır. Transferi yapılmayan embryolar dondurularak sonraki uygulamalar için ayrılır.

BİTKİSEL TEDAVİ

Harnup (Keçiboynuzu) :Keçiboynuzu spermlerin baş kısmında bulunan akrozom içeriğindeki enzimlerin aktivitesini yükselterek yumurta zarının parçalanmasını kolaylaştırır ve böylece gebelik şansını artırır. Bol miktarda çinko, B12, fosfor, kalsiyum ve gallik asit içerir. Sperm sayısı ve hızını da artıran keçiboynuzu aynı zamanda iktidarsızlık sorununda da yıllardır kullanılan bir bitkidir. Kasperm kapsülün içeriğinde yine keçiboynuzu’da mevcuttur.

Kabak çekirdeği : Çinko,manganez ve esansiyel yağ asitleri gibi sperm üretimi için gerekli maddeleri bol miktarda içeren kabak çekirdeği aynı zamanda testosteron üretimini dengeleyen fitosteroller içerir. 100 gram kabak çekirdeği yaklaşık 4 gram arginin içerirki bu yolla hem spermleri canlı tutar, hem de hızını artırır. Kasperm kapsülün içeriğinde yeterli oranda kabak çekirdeği ekstresi mevcuttur.

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Her şeye meraklı , bilgisayar hastası , tıp öğrencisi .