Kronik Hastalıklar

Doğa D.
Kronik Hastalıklar

Giriş

Kronik hastalık yönetimi, fiziksel ya da duygusal, dayanıklılık-esneklik gerektirir. Ne yazık ki, hastalığın doğası kişinin becerilerini uygulamak için yetenek ve dayanıklılık tutumlarını ciddi bir şekilde etkileyebilir. Örneğin, ağır duygusal bozukluk, şizofreni gibi bozukluklar iletişim ve diğer insanlar ile etkileşimde zor bir görev kılabilir.
Güvensizlik ve paranoya bozuklukları sık sık bunlara eşlik eder. İlişkilerde destek kaynağı olmak yerine, korku ve tiksinti kaynağı olabilirler. Duygusal kontrol hasta için çok zor bir dönem olabilir, ve hastanın duyguları bir uç noktadan diğerine değişebilir.

10 kişiden 7 kişi, 65 yaş ve üstü olan insanların kronik hastalık bakımına ihtiyaçları vardır.

Bu güçlü duygular son derece zor olabilir. Hatta antipsikotik ilaçlarla bile hasta zorluk çekebilir. Örneğin, Akıl yürütme, mantıksal ve rasyonel bir şekilde düşünüyor olabilir. kronik hastalıklar birçok kaynaktan ortaya çıkabilir, ve birçok durumda kabul olan ya da tutarlı tek nedeni şu anda yoktur. Modelleri eklektik ya da çoğulcu bir  karışım,  belirli bozuklukları açıklamak için kullanılabilir
Biyolojik psikiyatri, birçok beyin bölümlerini olası gelişimsel süreçlerini, genetik ve deneyim olarak (yaşanmış bir olay), karmaşık bir etkileşim ile şekillendiğini ve bunlar dolayısıyla yol açtığı bozukluklar olarak tasarlanan biyomedikal bir modeli takip ediyor.
Evrimsel psikoloji, bağlanma kuramı ,evrimsel psikolojik yaklaşımları ve bazen ruhsal bozukluklar çerçevesinde uygulanan başka bir tür olsa da genel olarak açıklayıcı bir teori olarak kullanılabilir. Psikanalitik kuramlar, bilişseldavranışsal ve sistemik aile yanında olan yaklaşımlar gelişmeye devam etmiştir. Bir ayrım, bazen “tıbbi model” ya da ”sosyal model” olarak  bozukluk ve sakatlık arasında yapılmıştır.
Kaynaklar:
www.psychologytoday.com
en.wikipedia.org/
www.akadgeriatri.org/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.