Kurtlar, köpeklerden daha işbirlikçi ve sosyaller!

Ahmet Polat
Kurtlar, köpeklerden daha işbirlikçi ve sosyaller!

Biz insanların en iyi dostu, kesindir ki köpeklerin en iyi dostu değildir. Ancak bu durum, kurtlarda farklıdır: sürülerde bireyler arası anlayış vardır ve tartışmalar sıkıntısız geçer.

Özet: Köpeklerin ataları kurtlardır, yapay seçilime uğrayıp evcilleştikleri süreç içerisinde türdeşleriyle ilişkileri körelmiş ve insanlarla sosyal bağlarını güçlendirmişlerdir. Bu yüzden, köpekler türdeşleriyle genellikle iyi anlaşamazlar. Bu anlaşmazlık, kurtlarla karşılaştırılınca aslında büyük bir uçurumdur.

© s-eyerkaufer / Getty Images / iStock (Ausschnitt)

Davranış bilimi araştırmacıları çoktandır kurtların köpeklerden daha işbirliği yaptıklarından şüpheleniyorlardı. Köpek sahipleri, bunu ilk başta rahatsız edici bulabilir, ancak bu onların doğasında vardır, çünkü tipik ev köpekleri ve onların ataları, nesiller boyunca evcilleştirilmeleri sürecinde, neredeyse hep sürülerindeki bireylerle ilişki içinde olan kurtların aksine, ilişkileri kendi türdeşlerinden ziyade insanlarla ilişki kurmuşlardır. Avusturya’dan bilim adamları; bu, bizi kurtların kendi aralarında köpeklerden daha iyi anlaştıklarını düşünmeye sevk ettiğini düşündüler ve bunu konu için biçilmiş kaftan olan, “Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America” adlı yayınladıkları bir davranış deneyi ile kanıtladılar.

Koşulları sağlamak için, özenle bakılmış ve davranış biyolojik olarak kademeli olarak yozlaşan “Minyatür Pinscher” ırklı köpekler kullanılmadı. Onun yerine Viyana Üniversitesi’nden Sarah Marshall-Pescini yarı vahşi, köpek sürülerinde başıboş dolaşan, Ernstbrunn Vahşi Doğa Parkı’ndaki Kurt Araştırma Merkezi’nde, küçük kurt sürülerinin yanında tutulan köpekler kullandılar. Bilim insanları, aralarında işbirliksel ve zihinsel farklılıkları olan, hayvanlar, ata olan kurtlar ve evcilleştirilmiş torunları köpekler, üzerinde çoktandır testler yapıyorlardı.

Araştırmacılar, şempanze ve bonobolar gibi insansı maymunlar üzerine yapılmış tür içi dayanışma deneylerini uyarladılar. Örnek olarak, bir şekere ulaşmak için iki ayrı halata tutunurken iki hayvanın işbirliği yapması gerekiyordu. Bunu kurtlar, köpekler genellikle beraber çalışmaktan kaçınırken, açıkça daha iyi ve daha az denemenin ardından başardılar. “Köpekler düpedüz anlaşmazlıktan kaçınıyor”, diyor Marshall-Pescini. Kurtlar beraber yemeye alışmışlardı ve bunu yaparken bir kere en iyi parça için kavga ediyorlardı, ancak bu hiçbir zaman sürüde kayda değer rahatsızlıklar oluşturmuyordu.

Deneyler, bize kurtların, köpeklerde sadece iki çift başarıya ulaşmışken, 416 denemeden 100’ünde avlanırken işbirliği yaptıklarını gösterdi. Açıkça anlaşıldığı üzere, köpekler, şu kızakları süren köpekler dâhil, artık birbirleriyle işbirliği yapmaktan ziyade insan partnerlerini tercih ediyorlar. Ancak araştırmacılar, köpek ırkları arası işbirlikçilik yatkınlık değerlerinin değişip değişmediğini de araştırmak ve işbirliği üzerine ayarlanmış, ancak bir köpeğin diğerinin rahat bölgesine girmediği, açıkça sürü hayvanı olan ve anlaşmazlık çıkmaması için dikkatli olan köpekler kullanılmış bir deney hazırlamak istiyorlar.

Son olarak, şu bellidir ki, sürü arkadaşlarına mesafe koymak* konusunda, kurtlar ve köpekler arasında büyük bir fark vardır.

*Almanca: Konfliktscheu sein , İngilizce: to shy away from conflict. Bireyler arasında kavga, çıkar tersliği ve anlaşmazlık yaşanmamasını istemek ve bundan kaçınmak.

https://www.umsetzungsberatung.de/konflikte/konfliktscheu.php

https://www.umsetzungsberatung.de/konflikte/konfliktscheu.php

Kaynak: http://www.spektrum.de/news/woelfe-sind-sozialer-und-kooperativer-als-hunde/1512179

Çeviri: Agnus Deī

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Hobileri Almanca, Latince ve FRP oyunları olan bir bilimsever.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
MÜZİKLE KAL  BAŞARILI OL
  • 19 TEMMUZ 2019
  • 37 görüntülenme
 
Davranışçı Yaklaşım
  • 14 TEMMUZ 2019
  • 4183 görüntülenme
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Anıl Dursun
2 sene önce

Oykmak bir never say die dinleyelim de keyfimiz yerine gelsin dimi

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.