Anasayfa / Astronomi / NASA, Spitzer Uzay Teleskopuna finansör arıyor

Powered by free wordpress themes

NASA, Spitzer Uzay Teleskopuna finansör arıyor

 

NASA’nın Spitzer uzay teleskobunun 2019 Martında finansal desteğinin bitirmesinin ardından teleskobu kullanmakla ilgilenen Amerikalı kuruluşlardan bilgi istedi. Spitzer’in  mevcut faaliyetlerini Eylül 2019’a kadar destekleyebilmesi ve gözlemleme için en düşük veri  hacmine sahip işlevlerinin 2020 Eylül’den sonra kullanılabilir olması bekleniyor.

Sanatçının gözünden Spitzer Resim : NASA/JPL-Caltech

Washington’da bulunan bilim görevi müdürlüğünün astrofizik bölümü yöneticisi Paul Hertz, “Bu kamu-özel sektör ortaklığı ile son derece başarılı bir görevinin devamı sağlanacaktır.” dedi. Spitzer’in görev ve uzay aracı operasyonları Kaliforniya, Pasadena’daki  NASA itki laboratuarı ve yüklenici firmalarında kalırken , bilimsel işlemlerin zamanlaması Caltech’de (Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü) bulunan kızılötesi İşleme ve Analiz Merkezinde kalacaktır. Spitzer’in 2018 mali yılı içerindeki işletme maaliyeti 14 milyon dolardır.

2003 yılında fırlatılan Spitzer, evrenin kızılötesi ışıkta keşfedilmesini sağlarken, uzay bilimi ve teknolojisinin sınırlarını defalarca zorladı. Spitzer’in 2009 Mayısında aletlerini soğutan  sıvı helyum bittiğinden, başlıca görevi olan “soğuk” görevinden sıcak göreve geçti.

Şu anda, Spitzer “Öte” aşamasındadır. Bu isim, bir uzay aracının Dünya’dan uzaklaşması ve başarılarının mühendislik zorluklarını yansıtıyor. Teleskopun şu anki araştırma alanları, evvelki evresinde galaksiler ve aşırı gezegenler gibi başlangıçta ele alınması planlanmayan konuları içeriyor. Son zamanlarda, Spitzer, TRAPPIST-1’in yedi Dünya boyutunda öte gezegen ortaya çıkardı.

Kaynak : https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?release=2017-269&rn=news.xml&rst=6974

Hakkında Haydar ŞAHİN

Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. Kendisi bilim meraklısı, programlama hastası olup BilimTrenin kurucularındandır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir