Neden Hatırlamak Unutmaya da Yol Açar?

Doğa D.
Neden Hatırlamak Unutmaya da Yol Açar?

Giriş: Unutkanlık hepimizi rahatsız eden bir sorundur. Biraz meraktan sonra, neden araştırmacılar unutkanlık, anlayış ve bellek hataları arkasındaki Bilişsel süreçler için çok zaman ve enerji harcamışlar? Araştırmacılar insanların neden bazı şeyleri unuttuğunu çok sayıda değişik kuram ve açıklamaları ile inceledi. Bazen bilgiler asla ilk etapta doğru bir şekilde hafızada saklanmaz. Bazen de bir olay veya bilgi sadece zamanla kaybolur

 Ama unutmanın yaygın nedenlerinden biri sizi belki şaşırtabilir. Son bir araştırmaya göre, bazı anıları hatırlama eylemi aslında diğer anıları unutmaya yol açar.

Araştırma, Unutkanlık için Uyumsal (Adaptif) Mekanizmaya Baktı

Nature Neuroscience dergisinde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, Cambridge University of Birmingham ve MRC biliş ve beyin bilimleri biriminden beyin görüntülerini insan beyninde unutmanın adaptif mekanizmasına bakmak için kullanmıştır. Sonuçlar, rakip anıların altında yatan bazı kortikal düzenlerin bunları nasıl önlediğini ortaya çıkardı. Anıların birbirlerine nasıl müdahale ettiği hakkında daha önceden yapılmış çalışmalar olsa da, araştırmacılar ilk bakılacak noktanın, unutmanın gerçek mekanizmaları olduğunu önerdi.
Birmingham Üniversitesi’nden Maria Wimber, bir açıklamada 

Bu adaptif unutma, anıları daha sık çağırdığı zaman güçlendirir, rakip anılar ise zayıflar.

Anılar hatırlama yoluyla takviye edilmediğinde, zayıflarlar ve daha çok zayıflarlar ve hatta tamamen unutulabilirler. 

Çalışma da MRI beyin aktivitesi izlemeyi kullanarak, katılımcılara daha önceden gösterilen anıları ve görselleri hatırlamaları istendi. Katılımcılar defalarca hedef görüntüleri anıları hatırlamak istedi ve doğal olarak bu anılar her zaman daha canlı hatırlandı. Ancak araştırmacıların bulduğu sonuç, rakip anıların hatırlanmasının daha zor bir hale geldiğiydi. 

Unutmak Pasif bir Süreç Değildir

”İnsanlar unutmanın pasif bir şey olduğunu düşünür. Araştırmalarımız insanların hayatlarını hatırladıkları biçimde şekillenmesinde, düşünüldüğünden çok daha meşgul olunduğunu ortaya koymaktadır. Hatırlamanın aynı zamanda unutmaya neden olduğu fikri şaşırtıcıdır, bize seçici hafıza hakkında biraz daha bilgi verebilir ve hatta kendini kandırma da (sefl-deception) bile.” dedi Biliş ve Beyin Bilimleri biriminden Dr. Anderson.

Kaynaklar:
psychology.about.com/

www.psychologytoday.com

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

 

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.