Psikoloji Soru - Cevap

Neden Rüya Görürüz?

Rüyalarımız bizi hayal dünyalarımızda sık sık kafamızı karıştırmış, şaşırtmış, korkutmuş ya da belki çok ama çok memnun ederek uyandırır. Tabii ki, Freud, hayallerimizin bizi gerçek yaşamda ifade etmekten korktuğumuz bilinçdışı arzuları temsil ettiğini tasarlamıştır. Yapılan en son açıklamalar bu teori ile tamamen alakasızdır.

Harekete geçirici-sentez model olan (bağlantı harici) rüyalar, biz uyurken beyinde oluşan rastgele stimülasyonlardan (bir bakıma hikayelerden) oluşurlar.

Beynimiz devasa bir hücreler, daha spesifik olarak sinir hücreleri (nöron) ağıdır ve gün boyunca çok yoğun olarak çalışmaktadır. Uykuya daldığımızda, beynin büyük bir kısmı kapatılmakta, ancak bir kısmının biyokimyasal faaliyetleri sürmektedir; özellikle de beynin kendisini ve vücudun geri kalan bölgelerini düzenleyecek olan kısımların faaliyetleri. Özellikle düzenleme için kullanılan bu kimyasallar, hücreler arasında seyehat ederek beynin farklı bölgelerini etkileyebilir ve uyarabilir. Veya beynin çalışmayan bölgeleri, bu bölgelerde bulunan hücrelerin ister istemez ürettikleri kimyasallardan etkilenerek bazı sinyallere sebep olabilirler.

Bu nörolojik açıklama bizim kafamızda kurduğumuz hayalleri,arzuları kısmen destekler. Ancak bunlar ne öncelikli ürünlerimiz ne de bastırılmış arzularımız değildir.

 

Kaynaklar:

www.psychologytoday.com

www.evrimagaci.org/

Çeviri:

Doğa D.

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.