Psikoloji Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

Doğa D.
Psikoloji Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi

1. Psikoloji Zihin ve Davranış Çalışmasıdır

Psikoloji, zihinsel süreçleri ve davranışları inceler. Psikoloji’nin Yunanca terimi “nefes, ruh” ve giriş anlamı ”çalışma” olan terimlerden gelmektedir. Psikoloji, biyoloji ve felsefe ile ortaya çıkmıştır. Sosyoloji, Tıp, Bilbilim ve Antropoloji gibi diğer bilim dalları ile de bağlantılıdır. 

2. Psikoloji Bilimsel Yöntemleri Kullanır

Psikoloji hakkında en yaygın mitlersağduyuolarak biliniyor. Sağduyunun aksine, psikoloji bilimsel yöntemler üzerine soruları araştırır ve sonuçlara varmak için çalışır. Araştırmacılar farklı değişkenler arasındaki ilişkileri bulmak için mümkün olan deneysel yöntemleri kullanır. Psikologlar bir dizi teknik insan düşünceleri davranışları, doğal gözlemleri, deneyleri, örnek olay incelemeleri ve anketler de dahil olmak üzere çalışmak, bir sonuca varmak için bunları kullanır. 

 

3. Psikologlar Birçok Farklı Bakış Açıları Alırlar

Psikoloji konuları ve soruları farklı şekillerde görülebilirHadi bir örnek olarak şiddeti konu alalım; Bazı psikologlar kültür, aile ilişkileri, sosyal baskı ve durumsal değişkenler, şiddet etkisi gibi faktörlere baksa da diğer psikologlar biyolojik etkiler şiddete nasıl katkıda bulunabilir diye bakabilir. 
Psikoloji ana bakış açılarından bazıları şunlardır:

1. Biyolojik bakış açısı

2. Bilişsel perspektif

3. Davranışsal bakış açısı

4. Evrimsel bakış açısı

5. İnsani (Hümanist) bakış açısı

 

4. Psikolojinin Birçok Alt Alanları Vardır

Psikolojinin pek çok farklı dalı vardırPsikoloji içinde en büyük alt alanlardan bazıları klinik psikoloji, kişilik psikolojisi, bilişsel psikoloji, gelişim psikolojisi ve sosyal psikolojidir.

5. Psikoloji Sadece Tedavi ile İlgili Değildir

Psikolojiyi düşündüğümüz zaman, psikoloğun elinde bir not defteri, bir hasta, çocukluk deneyimlerini anlatmakta ve psikolog ise hastanın anlattıklarını not düşüyor gibisinden fikirleri barındırırız. Terapi tedavisi kesinlikle psikolojinin büyük bir parçası olsa da, bu , psikologların yaptığı tek şey değildirAslında, birçok psikolog ruh sağlığı alanında hiç çalışmaz. Psikoloji eğitim, araştırma ve danışmanlık da dahil olmak üzere birçok diğer alanlarıda kapsar.

 

6. Psikoloji Her Yerdedir!

Psikoloji sınıflarda, araştırma laboratuarlarında ve ruh sağlığı merkezlerinde var olan tek akademik bir konu değildirPsikolojinin ilkeleri günlük yaşamda etrafımızda vardır.

7. Psikoloji Gerçeklik – Dünya ve Teorik Sorunları Araştırır

 Bunu hatırlamak önemlidir ki, psikoloji uygulamalı ve teorik konular üzerinden gider. Bazı araştırmacılar odak konular ekleyerek bizim genel vücut bilgilerimizi, insan düşüncesini ve davranışlarını (bilindiği gibi temel araştırmalarda), başka bir konsantre (uygulama) ile doğrudan ilgili sorunları çözmeyi ve uygulamayı psikolojik açıdan gerçek- dünya sorunları (bilindiği gibi uygulamalı araştırmalar) üzerine çalışır.

8. Psikoloji Kariyer Seçenekleri için Geniş bir Yelpaze Sunuyor

Eğer psikoloji bölümü düşünüyorsanız, o zaman seçimler üzerinde birçok farklı kariyer yolları olduğu için memnun olmalısınızFarklı kariyer seçenekleri, gerekli eğitim, lisanslama gereksinimleri ve araştırmalar için büyük ölçüde eğitim düzeyi ve iş deneyimine bağlıdır. Olası kariyer seçenekleri için sadece klinik psikoloji, adli psikoloji, sağlık psikolojisi, endüstriörgüt psikolojisi vardır.

 

9. Psikoloji hem Normal Hem de Anormal Davranış Bilimlerini Çalışır

Birçok insan psikoloji hakkında düşününce, hemen anormal davranışlarının teşhis ve tedavisini düşünür. Ancak, psikolojide normal davranış çalışmaları da hatırlamak önemlidir.

10. Psikoloji, Tanımlamak, Açıklamak, Tahmin etmek, Davranışları Değiştirmek (Modifiye Etmek) ve Geliştirmeyi Hedefler

Psikolojinin, dört ana hedefi vardır:

1. İnsan düşünce ve davranışlarını açıklamak

2. Bu davranışların ortaya çıktığını açıklamak

3. Bu davranışların, gelecekte tekrar neden ve nasıl meydana çıkacağını tahmin etmek 

4. Davranışları değiştirmek ve daha iyi davranışlar geliştirmek, bireylerin yaşamlarını ve toplumun bir bütün olarak yaşamasını sağlamak

Ek olarak(Davranış – Kullanılan Bilimler Üzerine): Psikolog Eric Turkheimer, Davranış Kanunlarının Genetiği ve ne anlama geldiklerini (2000 Psikolojik Bilim üzerine mevcut yönde) yazmıştır:

Birinci Yasa: Tüm insan davranışı özellikleri vardır kalıtsaldır.
İkinci Yasa: Aynı ailede yetişen bireylere genlerin etkisi daha küçüktür.
Üçüncü Yasa: Karmaşık insan davranışı özellikleri, çeşitliliğin önemli bir kısmı genlerin ya da ailelerin özelliklerinin etkisi göz önünde tutulmamıştır.

 

 

 

Kaynaklar:

www.psychologytoday.com

http://psychology.about.com/

Çeviri ve Düzenleme:

Doğa D.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
1 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.
Psikoloji Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Bilgi – PsikolojiBurada.com
1 sene önce

[…] KAYNAK […]

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.