Teknoloji

Samsung Türkiye’yi Seçti

SAMSUNG TÜRKİYE’Yİ SEÇTİ

 

arge merkezi

Güney Kore’nin teknoloji devi Samsung bilgi ve iletişim teknolojileri şirketi Semper-Tech ortaklığıyla Türkiye’de bir AR-GE merkezi kurmaya karar verdi.Bilim,Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sn Yardımcı Prof. Dr. Davut Karanoğlu Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie Joung ve Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Sn. Yunsoo Cho Teknopark İstanbul’da düzenlenen açılışta yer aldılar.

   Samsung Electronics Türkiye Başkanı Yoonie JoungSamsung’un Ar-Ge  hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle ifade etti: “Dünyanın lider teknoloji şirketi olmamızı, araştırma ve teknoloji alanındaki yenilikçi buluşlarımıza borçluyuz. Ar-Ge’nin başarısı sadece bu alana yapılan yatırımların düzeyine değil, aynı zamanda bu Ar-Ge ağının kapsamına, yani meyve veren bu ağacın dallarının ne kadar uzağa eriştiğine da dayanmaktadır. Samsung’un başarılı Ar-Ge stratejisinin arkasında güçlü insan kaynakları ve Samsung’un yerel pazar dinamiklerine yönelik derin bilgisi yatıyor. Bu doğrultuda dünyanın dört bir yanına yayılmış Ar-Ge ağına sahibiz..”

Yoonie JoungSamsung’un topluma fayda sağlama vizyonundan hareketle Türkiye‘ye yatırım yapmakta olduğunu belirterek Türkiye’nin önemini şu şekilde değerlendirdi: “Türkiye, küresel pazarlar içinde bizim için en önemli ülkelerden biridir. Türkiye pazarındaki varlığımız, aynı zamanda Türk toplumuna katkı sağlamak konusundaki taahhüdümüzü ve yetenekli ve eğitimli genç bir nüfusa sahip olan bu dinamik ülkeden ‘öğrenmeyi’ de içermektedir.. Bu açıdan Türkiye’yi, Samsung’un Ar-Ge merkezi noktalarından biri olarak seçtik.”

JoungTeknopark İstanbul’da açılan Ar-Ge merkezinin kapsamını ise; “Ar-Ge merkezimizin açılışının, Türkiye’de 4G çalışmalarının hızlandığı bugünlere denk gelmesi tesadüf değil. 4G konusundaki küresel bilgi birikimimizi, yerel bilgi ve geri bildirilmlerle besleyerek büyütmeyi hedefliyoruz..Ar-Ge merkezimiz, Türkiye’de yazılım ve uygulama geliştirme yolunda, attığımız önemli bir adımı temsil ediyor. Çalışmalarımızda çoğunlukla eğitim ve sağlık konularına odaklanacağız. Her yıl daha da gelişecek Ar-Ge takımımızda, eğitimi ve yetenekleri ile geleceği parlak mühendisleri istihdam edeceğiz” diyerek açıkladı.

Semper-Tech Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Şahin Albayrak; “Slabs; Samsung ve Semper’in ortak olarak kurduğu bir çalışma platformudur. Bu platform bir başarı platformu olacak. Semper olarak Almanya’daki tecrübemizi burada da değerlendirmek istiyoruz. Samsung dünyanın en büyük teknoloji şirketi ve biz birbirimizi çok iyi tamamlıyoruz. Ortak kurduğumuz laboratuvar, inovasyon ve teknolojiyi bir araya getirecek şekilde hazırlandı. Biz bu laboratuvarda dünyanın en iyi teknolojisini geliştirmek istiyoruz” dedi.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Dr. İsmail Arı ise Teknopark İstanbul’un kısa sürede gerçekleştirdiği yükselişinden bahsederek şunları söyledi: “2013 yılında faaliyete geçen Teknopark İstanbul olarak 2023 yılında sadece Türkiye’nin değil Avrupa’nın da en büyük teknoparkı olma hedefi taşıyoruz. Kısa sürede hızla büyüyerek bu hedefe ulaşma yolunda önemli bir adım attık. Bugün açılışı gerçekleştirilen Slabs’in de çalıştığı tüm alanlarda İstanbul Teknopark’a büyük katkı sağlayacağına eminiz.”

Savunma Sanayi Müsteşarı Prof. Dr. İsmail Demir, Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM) olarak her zaman girişimlere destek verdiklerini belirtti ve ekledi: “SSM’nin de destek verdiği İstanbul Teknopark, sektördeki diğer şirketleri de bu alanda yatırım yapmaya teşvik edecek. Slabs bir fikir kuluçka merkezi olarak konumlanıyor ve bu vizyonun önemli bir parçasını oluşturuyor. Emeği geçen tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.”

Türkiye’de son 10 yılda Ar-Ge ile ilgili gelişmeleri değerlendiren BTK Başkanı Dr. Tayfun Acarer, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “2002’de Ar-Ge harcamaları 3 milyar dolarken şu anda 15 milyar doları aştı. Daha da önemlisi 10 yıl önce Ar-Ge harcamalarının 3’te 1’i biri özel sektöründü. Şu anda özel sektörün payı yüzde 50’yi aştı. Teknoparkta istihdam edilen personel çok iyi yetiştirilmiş durumda. 2008 yılında yapılan 3. nesil lisans döneminde öncelikler arasında temin edilecek yazılımın en az yüzde 50’sinin Türk şirketlerinden alınması yer alıyordu. Ayrıca en az 500 Ar-Ge elemanı istihdam edilmesi zorundaydı. Bugün önemli bu şartların olumlu sonuçlarını görüyoruz. 4. nesilde de benzer gelişmelerin tetiklenmesini bekliyoruz. Samsung’un bu girişimi nedeniyle emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

 Kore Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Yunsoo ChoSamsung’un Güney Kore’nin gelişimindeki rolünden söz etti: “Bence bu merkezin açılması birçok açıdan önem taşıyor. Öncelikle Samsung dünyanın en önemli şirketlerinden biri ve Güney Kore’nin son 50 yılda sağladığı çok hızlı büyümede önemli bir rol oynadı. Samsung’un önderliğinde Güney Kore 2013’te bir trilyon dolarlık ihracat yaptı.

Bu Ar-Ge merkezi açılışı vesilesiyle belirtmek isterim ki Türk gençlerinin çok iyi başarılar elde edebileceğini biliyoruz. Güney Kore olarak Türkiye’nin 2023 hedeflerine destek vermekten memnuniyet duyuyoruz. Bunu bir fırsat görerek önemli bir adım atan Samsung’a teşekkür ediyorum.

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.