Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Psikoloji Soru - Cevap

Serotonin Nedir?

Serotonin esas olarak merkezi sinir sistemi ve gastrointestinal sistemde bulunan bir nörotransmitterdir. Serotoninlerin çoğu, sindirimi düzenlemek için kullanılan GI (gastrointestinal) yolu içinde yer alır

 

Serotonin, ruh hali, uyku, iştah, öğrenme ve hafızayı düzenlemekte yardımcı olurYaygın olarak reçetelenen antidepresan ve anti-anksiyete ilaçları çoğu zaman serotonin düzeylerine etkisi vardır.

Serotonin nöronu, serotonin taşıyıcıları

Eksikliğinde depresif, yorgun, sıkılgan bir ruh hali görülür. Yapısal olarak monoamin grubuna girer ve triptofan aminoasitinden sentezlenir. Beyinde serotonin kimyasalı salındığında kan damarları kasılarak daralır; serotonin düzeyi düştükçe genişler.

Serotonin nöronu, serotonin (içinde bulunan) ve serotonin reseptörleri

Açlık, yorgunluk, stres, yemek, ışık ve ilaç gibi faktörlerin tamamı insan vücudundaki serotonin düzeyini etkilemektedir. Stres ve düşük kan şekeri serotonin düzeyini düşürürken; oksijen, kusma, içinde aminler bulunan gıdalar serotonin düzeyini yükseltmektedir.

 

Serotoninin depresyon oluşumu üzerinde etkisi vardır. Depresyon ve anksiyete tedavilerinde serotonin geri alım inhibitörü (serotoninin tekrar kullanımı için sinaps aralığından, salgılandığı nörona geri alımını yok eden) ilaçlar kullanılır.

Kaynaklar:
psychology.about.com/
tr.wikipedia.org/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.