Sezaryen Doğan Çocukların Zihinsel Geriliği

Sezaryen Doğan Çocukların Zihinsel Geriliği

Avustralyalı bilim insanlarının yaptığı bir çalışmanın gösterdiği üzere, doğal yolla doğmuş olan ilkokul öğrencileri, sezaryen yöntemiyle doğmuş olan arkadaşlarından okuma, hesaplama ve yazma konusunda bir miktar daha başarılılar.

 

© fotolia / bst2012
(Ausschnitt)

 

Annelerin doğum kanalları yoluyla doğum yapmalarının kesinlikle hoş olmamasına rağmen bu acı katlanılmaya değerdir. Avustralya’da ülke çapında yapılan uzun bir çalışmaya göre, doğal yolla doğan çocuklar, 8-9 yaşlarında hesaplama, okuma ve yazma konularında, dünyaya gözlerini sezaryen yoluyla açmış çocuklardan daha başarılılardır.

Melbourne Üniversitesi’nden, Nörobilim uzmanı Joel Bornstein’ın ekibi, 3666 seçilmiş çocuğun gelişimlerini, doğumlarından 8 veya 9 yaşlarına gelene kadar incelediler ve takip ettiler. Bir bilim dergisi olan “Scientific Reports”’da aktarıldığı üzere, yapılan dilbilgisi, hesaplama, okuma ve yazma becerileri testlerinde, sezaryen yoluyla doğmuş çocuklar nispeten kötü sonuçlar elde ettiler.

Ebeveynler arasındaki, eğitim durumu gibi sosyoekonomik farkların ve ayrıca sezaryen doğum yapmış, doğururken kötü bir sağlık durumunda olan ve bebeğini az emzirmiş olan annelerin ve bunun gibi birçok ebeveyn kaynaklı farklılıkların deney sonuçlarının üçte birine bile etkisi olmadı.

Bornstein, bu sebepten dolayı sonuca etkiyen farklı bir mekanizmanın daha bulunduğunu tahmin etti. Bir dölyolsal (vajinal) doğumda bebek, annenin dölyolundaki (vajinasındaki) bakterilerle temasa geçer. Bu yüzden çocuğun bağırsak florası sezaryen yoluyla doğan çocuktan farklı şekilde gelişir. Farklı çalışmalar sayesinde de biliyoruz ki, bağırsaktaki bakteriler sinir sisteminin –ve böylelikle beynin- gelişimini etkileyebilirler.

Buna rağmen hâlihazırda, sezaryenin, çocukların test sonuçlarına gerçekten etkidiği üzerine bir kanıt bulunmamaktadır, çünkü ebeveynler arasında, deneyde dikkate alınmamış daha farklı değişiklikler olabileceği; çocuğun doğum sonrası değişimi ve doğum türünün test üzerine etkisi göz ardı edilemez.

Sezaryen yoluyla doğmuş bir çocuğun, aradaki farkı kapatıp kapatamayacağı da bir muammadır. Ancak her halükarda, doğal yolla doğmuş çocuklardan eksikleri, kızlar ve erkeklerin okuma becerileri farkından fazla değildir.

Asıl makalenin yazarı (nature.de) Cain Polidano, endişeli ebeveynleri şöyle teselli ediyor: “Sezaryen yoluyla doğan çocukların eksikleri, sizin biraz desteğiniz ve teşvikinizle kapatılamayacak kadar büyük bir fark değil.”

 

Çeviren: Agnus Deī

Kaynak: http://www.spektrum.de/news/kognitiver-rueckstand-von-kaiserschnittkindern/1511017

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Marmara Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı mezunudur. Kendisi bilim meraklısı, programlama hastası olup BilimTrenin kurucularındandır.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
 
MÜZİKLE KAL  BAŞARILI OL
  • 19 TEMMUZ 2019
  • 37 görüntülenme
 
Davranışçı Yaklaşım
  • 14 TEMMUZ 2019
  • 4184 görüntülenme
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.