Sibirya’da Gizemli Krater Bulundu

Mehmet
Sibirya’da Gizemli Krater Bulundu

30209176,pd=7,f=lead-l

Haber özeti: Bu kraterlerin oluşum sebebini hala daha tam olarak bilmesek de, kabul edilen teorilerden biri yeraltında patlayan, etkili sera etkisi gazlarından biri olan metanla ilgili.

Bugünlerde, Rusya-Yamal Yarımadası’nda bir düzine yeni krater keşfedildi. Hatta araştırmacılardan biri tarafından bu kraterler, mantarlara benzetildi-gizemli bir şekilde gruplar halinde ortaya çıkıyorlar diye. Çoğunluğu ren geyiği çobanları tarafından keşfedilen bu kraterlerin oluşum sebebini hala daha tam olarak bilmesek de, kabul edilen teorilerden biri yeraltında patlayan, etkili sera etkisi gazlarından biri olan metanla ilgili.

Metan kaynaklarından biri permafrost (Kutuplarda en üst toprak örtüsü altındaki donmuş katman) altında bolca tutulan organik malzemenin ayrışması. Permafrost çözünmeye başladığında içindeki organik malzeme de çözünmeye, yani ayrışmaya başlar ve bu durum da potansiyel olarak yüksek miktarlarda metan gazı salınmasına neden olur. Daha önceki vakalarında bilimadamları, kraterlerin artan sıcaklıklar nedeniyle eriyen permofrost içindeki organik malzemenin ayrılmasıyla açığa çıkan metan gazının patlamasıyla oluştuğuna yönelik kanıtlar bulmuşlardı.

Yine de bu durum, geçen yıl bilimadamlarının gidip gördüğü bu kraterde fark ettikleri metan seviyesindeki artışı açıklamıyor. Bilimadamları bu uzak bölgeye tekrar geri gitmek için çok sabırsızlar ancak Sibirya kırsallarında böyle bir gezinti hiç de kolay değil. Onlar oraya gidip araştırmalarını yapana kadar, biz de beklemek zorundayız.

 

Kaynaklar:

  1. http://www.popsci.com/new-mysterious-siberian-craters-found
  2. https://nsidc.org/cryosphere/frozenground/methane.html
  3. http://www.arctic.uoguelph.ca/cpe/environments/land/features/freeze-thaw/pingoes.htm
Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.