Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Bilim İnsanları Psikoloji

Sigmund Freud Hakkında 10 Gerçek

Sigmund Freud Sekiz kardeşin en büyüğü idi.

Freud Başlangıçta Kokain Savunucusu ve Kullanıcısı Olmuştur.

Zararlı etkileri bulunmadan önce, kokain genellikle ağrı kesici ve bir öforik olarak kullanılmıştır. Hatta ortak ev ürünleri, soda, pop ve Boğaz pastilleri de dahil olmak üzere kullanılmıştır. Freud kokain’in potansiyel antidepresan etkisi üzerine bir ilgi geliştirdi ve başlangıçta çeşitli amaçlar için kullanılmasını savundu. Kokain bağımlılık yapan ve zararlı yan etkileri bilindikten sonra, Freud’un tıbbi ünü ”batmış” oldu.

Sigmund Freud Psikanalizin Kurucusu (bulan kişi) Olmuştur.
Freud, Sevdiği Kadınla Evlenmek için Doktor Olmuştur.
Freud 26 yaşında iken, 21 yaşındaki Martha Bernays adında bir kadına aşık olmuştur. Bernays ve Freud iki ay sonra nişanlanmışlardır. Fakir bir öğrenci olan ve hala ailesiyle yaşayan Freud’un, bilim laboratuarı içinde  ve bir aileyi  desteklemek için yeterli parası yoktu.
 Tanışmalarından altı ay sonra Freud, bilimsel kariyerinden vazgeçti ve bir doktor oldu. Almanya’ya göç eden Freud, üç yıl Viyana Genel Hastanesinde eğitim gördü ve nadiren nişanlısını görmesi mümkün oldu. Dört yıllık beklemenin ardından, Freud ve Bernays 14 Eylül 1886’da evlendiler. Çiftin altı çocuğu oldu.
Sigmund FreudKonuşma TerapisininKullanımını Geliştirmiştir.
Freud’un Kızı Anna da, Ünlü ve Nüfuzlu bir psikologdu.
Anna Freud, kariyerine babasının kuramları etkisinde başladı. Sadece babasının uzun gölgesinde yaşamaktan uzaklardaydı. Ancak Anna Freud, psikoloji de önemli katkılarda bulunmuştur. Çocuk psikanalizi kurmuştur ve kitabı olan Ego ve Savunma Mekanizmaları özetlenmiştir. (1936 )
Freud Muhtemelen “Bazen bir Puro Sadece bir Purodur (sigaradır)Söylememiştir.
Şu ünlü sözü sık sık tekrarlanmıştır ve Freud atfedilen olsa da, o güne kadarbazen bir puro sadece bir purodur.aslında böyle bir sözü söylediğinin hiç bir kanıtı yoktur. Freud’un biyografisini yazan Ernst Jones’a göre yirmi günde bir kere sigara içiyordu.
Sigmund Freud Hayatında Yalnızca bir Kez Amerika Birleşik Devletlerini Ziyaret etmiştir.
1909 yılında, Amerikalı psikolog G. Stanley Hall, Sigmund Freud’u Clark Üniversitesi’nde psikanaliz hakkında konuşmak için davet etti. Freud başlangıçta teklif’i red edecekti ancak Freud sonunda Hall’un ısrarı üzerine ikna edildi. Freud arkadaşları Carl Jung ve Sandor Ferenczi ile Amerika’ya gitti.
Sigmund Freud, Nazilerin Zorlaması Üzerine Viyana’dan Ayrılmak Zorunda Kalmıştır.
Naziler Avusturya’yı işgal ettiğinde, Freud’un kitapları yanı sıra bir çok eseri diğer ünlü düşünürler tarafından yakıldı.
Sigmund Freud 30’dan Fazla Ağız Kanseri Tedavisi İçin Ameliyat Olmuştur.
Kaynak:
psychology.about.com/
Çeviri ve Düzenleme:
Doğa D.

 

 

 

 

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.