Süper Dünyalar Üzerinde ‘Yasak’ Maddeler

Mehmet
Süper Dünyalar Üzerinde ‘Yasak’ Maddeler

Forbidden' substances-GeologyPage

Matematiksel modeller kullanarak, bilim adamları  süper dünyaların  yapısına baktı ve kimya klasik kurallara göre yasak bileşenlere sahip olacağını keşfettiler. Bu maddelerin amacı ısı aktarım hızı artırmak ve manyetik alanı gezegenlerde güçlendirmek. Bulgular bilimsel bir gazeteye rapor olarak sunulmuştur.

Gazete yazarları arasında Artem Oganov , Bilim ve Teknoloji Skolkovo Enstitüsü profesörü ve Bilgisayar Tasarım MIPT Laboratuvarı başkanı tarafından yönetilen MIPT’ten  gelen bir grup araştırmacı var. Bir önceki çalışmada Oganov ve meslektaşları, Aganov tarafından oluşturulan hem sodyum ve klor gibi bileşikler, hem de diğer egzotik elementleri keşfetmek için USPEX adında bir logaritma projesi kullanıyorlar.

“Araştırmacıların en son yazısında, araştırmacılar hangi bileşikleri (silikon, oksijen ve magnezyum) yüksek basınçta, oluşabileceğini bulmaya çalıştı. Bu elementler tesadüfen seçilmiş değildir. Dünya benzeri gezegenlerin mantosunda silikat (silisyum ve oksijen) kabuğu bulunur. Silikat kabuğu ve magnezyum oksit Dünya’nın 7/8’lik kısmını oluşturur. Magnezyum, oksijen ve silikat kabuk Dünya ve Dünya benzeri gezegenlerin, çekirdeğinin temelini oluşturmaktadır diyebiliriz”diyor Oganov.

USPEX algoritması kullanılarak, 5 ila 30 milyon yıl içinde değişen basınçlarla ortaya çıkacak çeşitli bileşik kombinasyonları araştırıldı. Tüm bu bileşenler süper dünyaların iç yapısında yer alabilir. Toprak kütlesi Dünya’dan bir kaç kat daha fazla olan gezegenlerde. Güneş Sistemi’nde böyle gezegenler yok, fakat astronomlar yıldızlar etrafında dönen gaz devlerini biliyorlar. Bunlar yıldızlardan daha az kütleye sahiptir, ama dünyadan daha büyüktürler. Onlar Süper-Dünyalar olarak adlandırılır. Dünya’dan 5 kat daha fazla ağır olan Gliese 832c, ve dünyadan 17 kat daha büyük olan Kepler-10 c bu gezegenlere örnek verilebilir.

af6243296d860ea55082089a2b3c035a

                                         Kepler-10 c gezegenimizden 17 kat daha büyüktür.

Bilgisayar verileri bu gezegenlerin iç yapısında MgSi3O12 ve MgSiO6 gibi “egzotik” bileşikler içerdiğini gösterdi. Onlar yeryüzünde dünyadan daha fazla oksijen atomuna sahip.

“Ek olarak, MgSi3O12 metal oksit ve iletken, diğer maddeleri oluşturan MgSiO6 gibi elementler dielektrik ve yarı iletken . “Bunların özellikleri bildiğimiz Magnezyum, Oksijen ve Silikondan çok daha farklı, çoğu metaller yarı iletken. Bu gezegenlerde manyetik alan oluşturmak için önemlidir. Manyetik alanların gezegenlerin içinde elektik akımı üretmek gibi, yüksek iletkenlik yüksek manyetik alan demek” diyor Oganov.

Daha güçlü manyetik alan kozmik radyasyondan daha fazla korunma demek; sonuç canlılık için yaşama elverişli koşul. Ayrıca araştırmacılar yeni magnezyumun ve silisyum oksitin klasik kimya kanunlarına uymayacağını tahmin ediyor.

Perovskite: “Bilgisayar modeli aynı zamanda MgSiO3’ün süper dünyalar üzerindeki ayrışma reaksiyonlarını belirlememize olanak sağlıyor” diyor.

Oganov: “Bu manto dinamikleri katmanların sınırlarını belirler. Örnek, bir ekzotermik faz değişimi manto ve gezegen içinde ısı transferinin konveksiyon hızlandırır ve endotermik faz değişimi onları yavaşlatır. Bu gezegende litosfer plakalarının hareket hızı daha yüksek olabileceği anlamına gelir.”

Konveksiyon, levha tektoniği ve manto hareketini (hızını) belirler. Endotermik değişimin, gezegen katmanlarının dağılmasına neden olabileceğini dikkat çekildi.

Kaynak: http://www.geologypage.com


 

 

Bu içeriğe emoji ile tepki ver
0 kullanıcı tepki verdi
Onu henüz tanımıyoruz.
Bunlar da ilginizi çekebilir
Benzer yazıları okuyabilirsiniz.
0 Yorum
Yorumları okuyabilir ve cevaplayabilirsiniz.

Yorum Yazın
E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlendi.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.