Bilim Treni

Bilim ve Teknoloji Sitesi

Biyoloji Tıp

Süt içmek gerçekten gerekli mi?

Süt içmek yaşamımızın devamı için gerekli mi?

 

Toplumdaki yaygın kanının aksine hayır. Bunun bilimsel olarak aşağıda size açıklayacağım:

Süt ürünlerindeki laktoz ve İskemik Kalp Hastalığı arasında güçlü bir ilişki vardır. Ayrıca, süt ürünleri gibi hızlı büyüm­eye neden olan yiyeceklerle Kanser arasında da net bir bağlantı vardır. Süt ürünlerindeki yağda çeşitli toksinler bulunur ve toplumumuzun dioksine yüksek oranda maruz kalmasının başlıca kaynağıdır. Dioksin oldukça yüksek oranda toksik olan kimyasal bir bileşendir; hatta ABD Çevresel Korunma Kurumu bile onu, tereyağı ve peynir gibi yağlı süt ürünleri tüketen kişilerde görülen pek çok kanser çeşidinin de önde gelen nedeni olarak kabul etmektedir. Ayrıca, peynir de asit yüküne neden olur ve daha fazla kalsiyum kaybına yol açar. Peynir ve tereyağının en fazla doymuş yağ içeren ve dioksinin başlıca kaynağı olan yiyecekler olduğu düşünüldüğünde, kal­siyum almak için peynir yemek özellikle aptalca bir seçimdir. İnek sütü hızlı büyüyen buzağı için “tasarlanmış” olan harika bir yiyecektir, fakat yukarıda bahsedildiği gibi, hızlı büyümeye neden olan yiyecekler kanseri tetikler. Süt ürünleri tüketiminin prostat ve yumurtalık kanserlerine neden olan fak­törlerden biri olduğuna dair yeterince kanıt vardır.

 

Konuyla ilgili Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun şu sözlerini aktaracağım:

“Bütün memeliler, insan da dahil, dünyaya geldikten sonra anneden süt emerler. Ama ondan sonra sütü keserler. Yetişkin danaların süt emdiğini düşünün. Yavrulara süt kalmazdı. Bu doğal yaşamın bir seleksiyonudur. Normalde yetişkin insanlar süt içmez. Ama kemik erimesi için ‘Süt için’ denir. Sütün içinde kazein diye bir protein var. Aminoasitlerden oluşur. Kükürtlü aminoasitler bakımından zengin olduğu için vücudu asitik yapıyorlar. Bu, Osteoporoz yani Kemik Erimesine yol açıyor. İskandinav ülkeleri Avrupa’da en çok süt tüketen ülkeler ve orada kemik erimesi çok yaygın”.

tumblr_mjncforsrb1r0w7z6o1_1280

Peki süt ve süt ürünleri olmadan kalsiyum ihtiyacımızı nasıl karşılayacağız?

Yaşa bağlı olarak günlük 1000-1200 mg kalsiyuma ihtiyaç duyarız. Bu ihtiyaç gençlerde fazlayken, yetişkinlerde daha azdır. 100 gramında en çok Kalsiyum bulunan “bitkisel” besinlerin sırası:

 • Pişmiş ıspanak (136 mg)
 • Çiğ brokoli (47 mg)
 • Yakıotu yaprakları (429 mg)
 • Asma yaprağı (289 mg)
 • Roka (160 mg)
 • Tam buğday ekmeği (107 mg)
 • Toz acı biber (278 mg)
 • Kıvırcık Lahana  (135 mg)
 • Karahindiba  yaprakları (187 mg)
 • Badem (264 mg)
 • 1 portakalda ise ortalama 65 gr kalsiyum bulunur.

4e5f4431bfc0a6bd007b142e34b73663

 

Kaynak:

http://www.saglikbilgisi.gen.tr/

http://sagligabiradim.com/

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.