Felsefe

Thomas Paine ve Önemi

Merhabalar. Bu yazıda Thomas Paine’den kısaca bahsedeceğim. Kendisinin önemli olduğu kadar şansız olduğunu da söyleyebilirim sanırım. Kendisinin bir çok önemli eseri var ama benim bu yazıda ele alacağım eseri ”Sağduyu (Common Sense)” adlı eseri. Bu eser İngiltere’nin kontrolü altında olan Amerika kolonileri için önemlidir. ”Kendisi bir İngiliz olmasına rağmen Amerika kolonilerinin bağımsızlığını savunmuştur.” demeyeceğim. Çünkü ”rağmen” kelimesine gerek yok. Hangi ırktan olursa olsun, insan objektif olmalıdır. Yanlışı da, doğruyu da söylemelidir.

Şimdi Aydınlanma Çağı’nın pratik sonuçlarından birine kaynak olarak gösterbileceğimiz bu esere bir bakalım.

Bu eser 1776 yılında yayınlandı. Amerika kolonilerinin bağımsız olması gerektiğini söylüyordu. Hatta bu eser savaş sırasında cephede yüksek sesle okunuyordu. Eserin içinden bir kaç örnekler vereceğim. Bu eser küçük bir adanın, büyük bir kıtayı yönetmesinin yanlış olduğunu söylüyordu. Bu eser ”Amerika için ”yavru vatan” diyoruz ama hiçbir anne yavrusuna bu kadar zulmetmez.” diyordu. Ve Thomas Paine kendisi ateist olsa bile o toprakların Eski Ahit’te de ”bahşedilmiş” topraklar olduğunu söylüyordu. Bu eser Amerika’nın bağımsızlığı için çok önemlidir.
Bence Thomas Paine muhteşem bir iş başarmıştır. Kendisi bizzat 1774’te Benjamin Franklin ile görüşmüştür. Ve zaten Thomas Paine’e Kuzey Amerika’ya taşınmasını tavsiye eden de o dur. Kendisi sadece Amerika bağımsızlığı için değil, Fransız İhtilal’i için de çok uğraşmıştır. Yazıya girişimin başında şansız dememin sebebi buydu. Çünkü bir ara Fransa’da tutuklanıyor kendisi. Kendisinin devrimciliği sadece teoride kalmamıştır. Benim gözümde büyük bir insandır. Napolyon’un heykelinin yapılması gerektiğini söyleyen insandır. Ülkesinden ayrılmayı, karısından boşanmayı ve hatta ölümü bile göze alarak özgürlük için savaşmıştır. Saygılar.

Not: Kısa bir yazı olduğunun farkındayım fakat yakın zamanda daha uzun ve tartışmalı konuları ele alacağım.

1 COMMENTS

LEAVE A RESPONSE

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.